Analizy

Techniczne podsumowanie tygodnia na GPW. 80 spółek z formacją krzyża śmierci

Prezentujemy statystyczno-techniczne podsumowanie minionego tygodnia na GPW. Jakie sygnały pojawiły się na wykresach giełdowych spółek? M. in. 80 krótkoterminowych krzyży śmierci.
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

W minionym tygodniu 9 spółek zanotowało wzrost kursu akcji powyżej 10 proc. (mowa o spółkach niegroszowych, o średniej, 50-sesyjnej płynności powyżej 1000 akcji). W gronie tym znalazły się m. in. Polimex-Mostostal, Master Pharm i DGA. Średnia zwyżka notowań najmocniejszych spółek wyniosła 15,4 proc. Najwięcej, bo 22,1 proc. zyskały walory wspomnianej już firmy DGA. Z kolei stratę przekraczającą -10 proc. zanotowały tylko 7 spółek, w tym m. in.Forte, Rank Progress i Krezus (a tydzień temu był najsilniejszy). Średnia strata najsłabszych spółek wyniosła 13,1 proc. Najmocniej, bo o 20,7 proc., zostały przecenione papiery FAMu.

Krótkoterminowa formacja złotego krzyża (średnia krocząca z 10 sesji przebiła od dołu 20-sesyjną) pojawiła się na wykresach 28 spółek, w tym m. in. Famuru, Uniwheels i Work Service. Analogiczny krzyż śmierci pojawił się na wykresach aż 80 spółek, w tym m. in. CCC, Grupy Azoty i Neuki. Ta statystyka dobrze pokazuje, jak zmarniały, w ujęciu krótkoterminowym, nastroje na GPW na przełomie stycznia i lutego. W strefie wykupienia, mierzonej przekroczeniem przez 14-sesyjny oscylator RSI poziomu 70 pkt, znalazło się 12 spółek, a w strefie wyprzedania (RSI(14) poniżej 30 pkt) tylko 4 firmy.

Zobacz powiększoną tabelę

Długoterminowy złoty krzyż (skrzyżowanie średnich kroczących z 50 i 200 sesji) pojawił się na wykresach 7 spółek: BSC Drukarnia Opakowań, Kęty, Knsorcjum Stali, Monnari, Newag, Polmed i Venture. Analogiczny krzyż śmierci widoczny jest na wykresie jednej spółki: Vindexus. Co najmniej roczne maksima notowań wyznaczyło 19 spółek, a roczne minima 16 spółek. Pełne listy firm z poszczególnymi sygnałami i statystykami znajdują się w tabeli.


Wideo komentarz