REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Biotechnologia, czyli duże ryzyko, duże zyski

Jeszcze kilka lat temu jedynym reprezentantem branży biotechnologicznej na giełdzie był Bioton. Firma popadła w niełaskę inwestorów, ale rynek wzbogacił się o nowe spółki z tego sektora. Eksperci podkreślają, że inwestycja w ich akcje może dać wysokie stopy zwrotu. Ale to wysoce ryzykowne przedsięwzięcie i inwestorzy muszą wykazać się cierpliwością. Analizujemy sytuację techniczną na wykresach sześciu przedstawicieli branży z GPW i NewConnect.
Foto: Bloomberg

W czasie, kiedy Bioton (producent insuliny)stawał się spółką typowo spekulacyjną, inne mniejsze firmy biotechnologiczne, chcąc pozyskać kapitał i przyspieszyć swój rozwój, decydowały się na wejście na GPW i NewConnect. Obecnie na obu rynkach jest ich 16.

Uwaga na specyfikę branży

Na ich wzrośnie mogą skorzystać inwestorzy liczący na wysokie stopy zwrotu. Ale muszą być gotowi na akceptację większego ryzyka. – Generalnie inwestycja w spółki biotechnologiczne wiąże się na pewno ze sporym ryzykiem i wymaga głębokiej analizy fundamentalnej. Ponadto trzeba mieć długi horyzont inwestycyjny. Nie jest to więc branża dla każdego inwestora – zaznacza Adrian Kowollik, analityk niemieckiego biura analitycznego Dr Kalliwoda Research. – Badania nad nowymi lekami i substancjami są bardzo kapitałochłonne i ryzykowne. Wiele może się nie udać np. testy, rejestracja leku na różnych rynkach i wprowadzenie go do sprzedaży (szczególnie w USA, które są największym i najważniejszym rynkiem na świecie) – dodaje.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA