REKLAMA
REKLAMA

Analizy

51 propozycji analityków na sierpień

Wytypowane przed miesiącem spółki przez naszych ekspertów od fundamentów pozwoliły na wypracowanie solidnych dodatnich stóp zwrotu z portfeli. Czy sierpniowe typy brokerów również się sprawdzą?

Wytypowane przed miesiącem spółki przez naszych ekspertów od fundamentów pozwoliły na wypracowanie solidnych dodatnich stóp zwrotu z portfeli

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Kluczem do wypracowania dodatnich stóp zwrotu na trudnym rynku okazała się selekcja. O ile największe spółki skupione w WIG20 kontynuowały przecenę, o tyle segment małych i średnich firm po kilkumiesięcznej przerwie powrócił do zwyżek, co znalazło przełożenie na bardzo dobre sierpniowe wyniki naszych ekspertów. Spółki o mniejszej kapitalizacji mają bowiem najliczniejszą reprezentację w portfelach. W efekcie uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł w ubiegłym miesiącu aż 6,1 proc. To dużo lepszy rezultat od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu spadł o 1,1 proc.), ale także od portfela stworzonego dla „Parkietu" przez analityków technicznych, który podsumowaliśmy w poniedziałkowym wydaniu (w lipcu zyskał 5,1 proc.).

Najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków Raiffeisena. W ciągu zaledwie miesiąca udało im się wypracować imponującą 11-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając analityków ING Securities, których portfel zwiększył wartość o 10,1 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji. Wszystkie portfele wypracowały dodatnią stopę zwrotu. Po siedmiu miesiącach tego roku zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu pozostali eksperci z DM BDM. Ich portfel jest już o 56,9 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Nie zmienił się też wicelider, którym pozostaje Noble Securities. Broker, zmniejszając dystans do lidera, pokazał, że nie składa broni, jeśli chodzi o walkę o pierwszą lokatę. W tym roku zarobił już 49 proc. Trzecią pozycję utrzymali eksperci DM BPS, którzy po czterech miesiącach są 39 proc. na plusie. Łącznie od początku rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mają dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie 38,5 proc., podczas gdy WIG zyskał w tym czasie zaledwie 2,6 proc.

Lipcowe hity

Jak pokazały wyniki portfeli wypracowane przez brokerów, okazji do zarobku w ubiegłym miesiącu nie brakowało, zwłaszcza w segmencie spółek o mniejszej kapitalizacji. Najbardziej zyskowną inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie lipcowych portfeli, okazały się akcje Mostostalu Warszawa. Notowania budowlanej grupy po kilku miesiącach konsolidacji wsparte coraz lepszą sytuacją gotówkową i poprawiającymi się perspektywami dla rynku budowlanego w Polsce, powróciły do kontynuacji wzrostu. W rezultacie akcje Mostostalu przyniosły ponad 35-proc. stopę zwrotu.

Ponadprzeciętny zysk przyniosły także papiery J.W. Construction, drożejąc w minionym miesiącu o ponad 30 proc. Za spółką przemawia dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym, sprzyjająca poprawie wyników finansowych. Biorąc pod uwagę realizowane inwestycje, kolejne lata dla dewelopera zapowiadają się udanie.

Opłacalną inwestycją był również zakup papierów Graala. Działająca w branży rybnej spółka systematycznie drożeje od początku tego roku. W lipcu jej walory były wyceniane najwyżej od 2008 r. Inwestorzy pozytywnie odnoszą się do planów ekspansji firmy, które zakładają m.in. dalsze przejęcia spółek z branży, co wpłynie na zwiększenie skali działalności biznesu Graala.

Nie wszystkie pomysły inwestycyjne ekspertów okazały się trafione, jednak poniesione straty nie miały istotnego przełożenia na wyniki całych portfeli. Warto odnotować rozczarowujące zachowanie walorów banków. Żaden z przedstawicieli tego sektora, na których przed miesiącem postawili nasi eksperci, nie wypracował dodatniej stopy zwrotu.

Spółki na sierpień

Odbicie w segmencie małych i średnich spółek zachęciło uczestników naszej rywalizacji do realizacji niemałych zysków. Z portfeli wypadają więc głównie spółki, które pozwoliły już całkiem sporo zarobić, jak Amica, CD Projekt, Duon czy Graal. Jednocześnie z łask wypadają też spółki, które mimo pokładanych nadziei nie przyniosły oczekiwanych zysków. W składach fundamentalnych portfeli na kolejny miesiąc znalazło się sporo nowych firm. Głównym argumentem przemawiającym za ich wyborem była perspektywa poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy właśnie w trakcie sezonu publikacji wyników finansowych za II kwartał (większość spółek dopiero przedstawi raporty), uwagę analityków zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić (m.in. ABC Data, Medicalgorithmics, Neuca, Wikana). Brokerzy wychodzą z założenia, że perspektywa lepszych rezultatów znajdzie odzwierciedlenie w rosnących cenach akcji.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów, mogą się pochwalić wciąż atrakcyjną ceną, czego potwierdzeniem mogą być poziomy wskaźników wyceny, zwłaszcza w porównaniu z branżowymi konkurentami. Argument ten przesądził o wyborze m.in. papierów Ergisu, Polwaksu, Qumaka czy Solara.

jacek.mysior@parkiet.com

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Każdy portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały spółek w portfelu są równe. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. jim

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Arctic Paper | Trudne otoczenie rynkowe.

- Elektrobudowa | Realizacja zysków.

- JSW | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Intersport | Spółka jest po długiej restrukturyzacji, atrakcyjnie wyceniana. Wstępne podane już dane za I półrocze wskazują na najwyższy poziom EBITDA w jej historii (z podstawowej działalności) – liczymy na wzmocnienie tych pozytywnych tendencji w kolejnych okresach.

- Kerdos | Wykorzystujemy ostatnie spadki kursu. Liczymy na realizację oficjalnej prognozy zarządu.

- Wikana | Niszowy i przeceniony typ z deweloperki; liczymy na mocny wynik za II kwartał. Zwracamy uwagę na podejmowane działania poprawiające sytuację płynnościową.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica, Duon, Gino Rossi | Realizacja zysków.

- MLP Group, Torpol | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- BPH | Spekulacje pod możliwe przejęcie przez PZU, Pekao, Getinu lub La Caixa.

- Indata | Atrakcyjna wycena wskaźnikowa.

- Medicalgorithmics | Spodziewamy się dobrych wyników za II kwartał 2015 r.

- Solar | Kurs na historycznych minimach, dobra pozycja gotówkowa.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica, Duon, Forte | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Qumak | Ciekawa spółka z potencjałem.

- ZPUE | Dostrzegamy dobre perspektywy dla spółek z sektora przemysłowego.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Budimex, CD Projekt, Graal, Libet | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Erbud | Dobre perspektywy sektora budowlanego w Polsce i oczekiwana poprawa wyników r./r.

- Ergis | Niskie wskaźniki C/Z i EV EBITDA na 2015 r., odpowiednio 9,2 oraz 6,4.

- Polnord | Wysoka sprzedaż mieszkań przez spółkę oraz niski wskaźnik C/WK wynoszący 0,3.

- Polwax | Niskie wskaźniki C/Z i EV EBITDA na 2015 r., odpowiednio 9,2 oraz 6,8.

ING Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Colian, Graal, Kernel | Realizacja zysków.

- Enea | Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Neuca (264*) | Spodziewane dobre wyniki za II kwartał, korzysta z przewagi konkurencyjnej, mając największy udział w rynku.

- Puławy (156) | Spodziewany wzrost zysku netto w 2015 r. do 400 mln zł, wobec 261 mln zł w 2014 r., przełamanie ważnych oporów technicznych w okolicach 180 zł.

- Wandalex (5,88) | Posiada eksportowy potencjał. Do 2019 r. planuje podwoić przychody i przeznaczać na dywidendę około połowy zysku.

- Wilbo (0,94) | Spółka po restrukturyzacji, prowadzi działania zmierzające do wzrostu przychodów i rentowności, w tym również na rynkach zagranicznych.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- AB, Handlowy, Idea Bank | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- ABC Data | Oczekiwane dobre wyniki za II kwartał.

- BZ WBK | Dobre wyniki kwartalne, najmniejsze straty przy podatku bankowym.

- Getin Holding | Wyceniany na giełdzie z dyskontem w stosunku do głównego aktywa.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Inter Cars | Realizacja zysków.

- Macrologic | Ustępuje miejsca bardziej atrakcyjnym firmom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Groclin | Po finalizacji sprzedaży aktywów oddłużona spółka powinna poprawiać wyniki finansowe.

- Qumak | Rekordowy poziom portfela jest naszym zdaniem dobrą podstawą do prognozowania wysokich zysków w 2015 r.

* Poziomy zleceń stop loss.

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA