Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Lockdown, wyraźne osłabienie popytu konsumpcyjnego (w kwietniu sprzedaż detaliczna spadła prawie o 23 proc.), obawy związane ze spodziewaną recesją i ewentualnym rozwojem epidemii (ma to wpływ na zachowania klientów) – wszystko to powoduje spadek obrotów, płynności i zniechęca do inwestowania.
Dane pokazują, że przedsiębiorcy mniej zadłużają się w bankach. Dotyczy to zarówno finansowania bieżącej działalności, jak i rozwoju. Trudno tu spodziewać się poprawy w bliskiej przyszłości. Gdyby nie ogólnie niekorzystna sytuacja, zachętą do zaciągania kredytów mógłby być spadek ich oprocentowania, co prawda zdecydowanie mniejszy niż spadek stóp procentowych NBP i odsetek od lokat. b.ż.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.