Akademia inwestycyjna

Fiinansowanie firm przez banki

Przedsiębiorcy z wielu branż mają prawo w tym roku narzekać na warunki prowadzenia biznesu.
Foto: 123rf

Lockdown, wyraźne osłabienie popytu konsumpcyjnego (w kwietniu sprzedaż detaliczna spadła prawie o 23 proc.), obawy związane ze spodziewaną recesją i ewentualnym rozwojem epidemii (ma to wpływ na zachowania klientów) – wszystko to powoduje spadek obrotów, płynności i zniechęca do inwestowania.

Foto: GG Parkiet

Dane pokazują, że przedsiębiorcy mniej zadłużają się w bankach. Dotyczy to zarówno finansowania bieżącej działalności, jak i rozwoju. Trudno tu spodziewać się poprawy w bliskiej przyszłości. Gdyby nie ogólnie niekorzystna sytuacja, zachętą do zaciągania kredytów mógłby być spadek ich oprocentowania, co prawda zdecydowanie mniejszy niż spadek stóp procentowych NBP i odsetek od lokat. b.ż.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.