Rachunek do zadań specjalnych

Załatwimy wiele spraw urzędowych, otworzymy działalność gospodarczą, kupimy bilet komunikacji miejskiej i wyślemy kwiaty. Wszystko to możemy zrobić w bankowości elektronicznej, choć większość klientów nie do końca zdaje sobie z tego sprawę.

Publikacja: 25.01.2019 19:00

O dowolnej porze dnia, a nawet w nocy, bez opuszczania fotela można przeprowadzić w serwisie bankowy

O dowolnej porze dnia, a nawet w nocy, bez opuszczania fotela można przeprowadzić w serwisie bankowym różne operacje, nie tylko finansowe. Takich e-usług będzie przybywać.

Foto: Archiwum

Banki, żeby sprostać konkurencji, muszą stawać się multizadaniowe. Jesteśmy już przyzwyczajeni do codziennego korzystania z ich systemów internetowych i chcielibyśmy dzięki nim załatwiać coraz więcej spraw wykraczających poza ramy bankowości.

– To oczekiwania klientów i regulacje powodują, że banki eksplorują nowe obszary i zaczynają wychodzić poza swój podstawowy zakres działalności – mówi Halina Karpińska, dyrektor departamentu bankowości elektronicznej w Banku Millennium. – Przy projektowaniu usług w bankowości elektronicznej uważnie słuchamy opinii klientów. Prowadzimy rozmowy z użytkownikami naszych aplikacji i testujemy z nimi projekty. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować usługi, które odpowiadają ich rzeczywistym potrzebom.

Już dziś za pomocą bankowości elektronicznej można m.in. złożyć wniosek o świadczenie z programu Rodzina 500+ czy Dobry Start, założyć Profil Zaufany, profil na PUE ZUS czy rozliczyć podatek dochodowy.

Łatwy dostęp do urzędu coraz popularniejszy

Jak tłumaczy Marcin Data, dyrektor ds. rozwoju daily banking i produktów oszczędnościowych w Credit Agricole, Polacy chętnie załatwiają sprawy urzędowe za pośrednictwem systemów bankowych. Mogą to zrobić o dowolnej porze dnia czy nawet nocy, w dogodnym dla siebie miejscu. Sam proces jest bezpieczny, bardzo prosty i zajmuje kilka chwil.

Aby złożyć wniosek o świadczenie 500+ czy Dobry Start, wystarczy mieć konto osobiste i dostęp do niego przez internet. Na podstawie danych z systemu bank potwierdza tożsamość wnioskującego o świadczenie i pomaga w szybszym uzupełnieniu danych we wniosku; np. imię, nazwisko, numer PESEL są automatycznie ściągane z systemu.

Popularność tego rozwiązania z roku na rok rośnie. Liczba klientów, którzy wnioskowali o świadczenie 500+ za pośrednictwem banku Credit Agricole, w 2018 r. zwiększyła się o 50 proc.

W systemie elektronicznym tej instytucji można także zastrzec dowód osobisty, dzięki czemu informacja o zgubieniu bądź kradzieży dokumentu trafi w czasie rzeczywistym do ogólnej bazy, do której ma dostęp większość banków w Polsce.

Więcej niż myślisz

– W ING Banku na stronie WWW mamy zakładkę „Rzeczy, których nie spodziewasz się po banku". Tam nasi klienci indywidualni korzystający z Mojego ING mają dostęp np. do urzędów i do prywatnego dysku służącego do przechowywania dokumentów, kodów na tańsze zakupy (w tym doładowania gier i multimediów). Dodatkowo małym firmom czy osobom prowadzącym jednoosobową działalność oferujemy szereg udogodnień, takich jak platforma ALEO, ING Księgowość (fakturowanie i szybkie płatności faktur, prowadzenie magazynu, KPiR oraz kadry i płace) czy specjalna oferta terminali płatniczych – wylicza Ewa Szerszeń z biura prasowego ING Banku.

W Santander Bank Polska posiadacze aplikacji mobilnej (mogą ją zainstalować właściciele kont z oferty banku) mają do dyspozycji moduł: Zakupy mobilne. Umożliwia on zakup biletów komunikacji miejskiej, opłacanie stref parkingowych, zamawianie taksówek, kupowanie kwiatów za pomocą poczty kwiatowej, zakup gier planszowych, rezerwację hotelu, zakup biletów na wydarzenia kulturalne czy wzięcie udziału w akcjach charytatywnych w ramach SiePomaga. Oprócz tego klienci mogą wymieniać waluty, sprawdzać kursy walutowe, kupować ubezpieczenia turystyczne oraz komunikacyjne (OC i AC) czy doładować telefon na kartę.

Prowadzący działalność gospodarczą w ramach usługi eKsięgowość w Santanderze mogą np. zapisywać faktury w formacie PDF i przesyłać je kontrahentom mejlem. Otrzymują też szablony faktur, wsparcie księgowe i techniczne (infolinia jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach od 7 do 22).

Przedsiębiorcy mogą również w aplikacji Santandera przygotowywać i wysyłać pliki JPK, edytować zestawienie kosztów, generować księgę przychodów i rozchodów, deklaracje VAT-7 i PIT-5, kontrolować terminy płatności składek do ZUS i urzędu skarbowego oraz ich wysokość.

Inną ciekawą usługą jest Santander Trade – portal dla przedsiębiorców prowadzących handel zagraniczny. Portal umożliwia poszukiwanie kontrahentów, rozpoznawanie nowych rynków oraz korzystanie z bazy wiedzy. Na platformie organizowane są webinaria i oferowane są rozwiązania wspierające przedsiębiorców w ich ekspansji na nowe rynki. Poza tym specjalny zespół ekspertów ds. handlu zagranicznego może wspierać klienta merytorycznie. Eksperci szukają rozwiązań dla nietypowych transakcji, pomagają w interpretacji warunków operacji, opiniują zlecenia klienta, a także przygotowują lub opiniują projekty transakcji.

Przydatne na wakacjach

Każda karta debetowa wydana przez PKO BP do konta osoby dorosłej ma funkcję karty wielowalutowej (rozliczenia bezpośrednio w siedmiu walutach obcych). Aby uruchomić tę funkcję, wystarczy podpiąć do karty co najmniej jeden rachunek walutowy z oferty banku (w euro, funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich, frankach szwajcarskich, koronach duńskich, norweskich lub szwedzkich). Wtedy można rozliczać transakcje przeprowadzone kartą bezpośrednio w walucie, w jakiej wykonana była płatność. Unika się w ten sposób kosztów zamiany jednej waluty na inną.

Klienci PKO BP mogą też korzystać z opcji doładowań przedpłaconych liczników energetycznych. Licznik można doładować dowolną kwotą. Wystarczy znać jego numer, a kwotę doładowania potwierdzić kodem jednorazowym.

Wiele usług dla przedsiębiorczych

Posiadacze konta w PKO BP za pośrednictwem serwisu bankowości elektronicznej mogą zarejestrować firmę w CEIDG. W jednym formularzu wnioskuje się o założenie zarówno firmy, jak i konta firmowego. Dopełnienie formalności związanych z rejestracją firmy nie wymaga wizyty w urzędach, gdyż w tym samym formularzu klient wnioskuje o wpis do rejestru REGON i o nadanie NIP – do urzędu skarbowego. Jednocześnie może też zgłosić siebie jako płatnika składek do ZUS.

Sam proces zakładania rachunku firmowego odbywa się zdalnie w serwisie transakcyjnym iPKO – bez konieczności podpisania tradycyjnej umowy w oddziale banku lub w obecności kuriera. Do zawarcia umowy o prowadzenie rachunku firmowego wystarczy hasło SMS.

Niedawno bank wprowadził również usługę asystenta firmowego. Aplikacja wspiera zarządzanie przychodami i kosztami. O każdej porze dnia w dowolnym miejscu można mieć dostęp do takich informacji. Aplikacja jest połączona z kontem firmowym klienta, co umożliwia mu bieżącą kontrolę płynności (wystarczy dostęp do internetu).

Innym ciekawym rozwiązaniem jest e-sklep. To usługa skierowana do przedsiębiorców planujących rozpoczęcie sprzedaży w internecie na szerszą skalę. We współpracy z Shoplo PKO BP wprowadził możliwość samodzielnego otwarcia sklepu internetowego z poziomu bankowości elektronicznej.

W PlusBanku można natomiast do rachunku podpiąć cyfrowe portfele GooglePay i ApplePay, dokonywać fotoprzelewów z QR kodów czy korzystać z usługi Invoobill, która pozwala szybko i wygodnie regulować stałe rachunki. Klienci tego banku mogą też korzystać z funkcji podpinania zdjęć paragonów w aplikacji mobilnej.

Bank Ochrony Środowiska oferuje np. pomoc prawną klientom indywidualnym oraz mikroprzedsiębiorcom.

Z kolei w Getin Banku można skorzystać z usługi Sejf i zablokować część pieniędzy na koncie, tak by móc z nich skorzystać w późniejszym terminie. Bank prezentuje również w bankowości elektronicznej bilans finansów, czyli informację o wydatkach klienta i wpływach na konto w wybranym okresie.

W Nest Banku klienci indywidualni i firmowi mają do dyspozycji porównywarkę kont. Można w niej porównać Nest Konto z konkurencyjnymi ofertami (dotyczy to m.in. kosztów).

Jest w czym wybierać

Wiele z przedstawionych dziś usług i funkcji konta już od dłuższego czasu działa w większości banków. Jednak nie wszyscy klienci zdają sobie z tego sprawę. Warto poznać dostępne możliwości. Bo konto bankowe nie jest już wyłącznie miejscem, gdzie trafia nasze wynagrodzenie i z którego regulujemy stałe rachunki, płacimy za zakupy i ewentualnie odkładamy część pieniędzy. Stało się miejscem załatwiania wielu spraw, nie tylko finansowych, ale też administracyjnych i biznesowych.

Jak wybrać rachunek dostosowany do własnych potrzeb? Na początek należy się zastanowić, do jakich celów chcemy konto wykorzystywać. Czy będzie służyło głównie do regulowania domowych rachunków, czy np. zależy nam na oszczędzaniu. A może przyda się również połączenie z rachunkiem maklerskim albo dostęp do kantora walutowego czy do panelu wspierającego zarządzanie firmą (w przypadku klientów prowadzących własną działalność)?

Choć wiele osób odchodzi już od tradycyjnych rozwiązań i transakcji w oddziałach banków, mimo wszystko warto wybrać ofertę tej instytucji, którą mamy blisko miejsca zamieszkania czy pracy. Czasami w placówce trzeba się jednak pojawić, na przykład wtedy, gdy podpisujemy aneksy do niektórych umów.

Ważnym kryterium wyboru konta są rzecz jasna związane z nim koszty (miesięczna opłata za prowadzenie, za kartę, za przelewy itp.). Często konta reklamowane są jako darmowe, ale wymaga to spełnienia dodatkowych warunków. Trzeba je przeanalizować, by mieć pewność, że opłat uda się łatwo uniknąć.

Istotny jest też dostęp do darmowych bankomatów. Co prawda coraz chętniej rezygnujemy z gotówki, ale nie da się jeszcze zupełnie jej wyeliminować. Czasami musimy szybko znaleźć bezpłatną maszynę. Wiele banków (np. Santander Bank Polska, Bank Pocztowy, mBank czy eurobank) oferuje wyszukiwarki bankomatów i wbrew pozorom taka funkcja może okazać się bardzo przydatna. ¶

Powinno być tanio, dodatki – mile widziane

Trudno wyobrazić sobie, by usługi dodatkowe oferowane przez bank mogły być najważniejszym kryterium wyboru konta osobistego. Największe znaczenie dla klientów ma wysokość opłat, choć ci z młodego pokolenia przywiązują też dużą wagę np. do funkcjonalności aplikacji mobilnej, przyjaznego interfejsu, nowych rozwiązań technologicznych. Najłatwiej usługami dodatkowymi można przyciągnąć klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Pomoc w założeniu firmy czy prowadzeniu księgowości może być w tym przypadku podstawowym argumentem przy wyborze banku.

Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander BM: Polskie akcje wciąż są nisko wyceniane
Inwestycje
Emil Łobodziński, BM PKO BP: Na giełdach nie dzieje się nic złego
Inwestycje
Niemiecki DAX wraca do walki o 18 000 pkt
Inwestycje
Uspokojenie nastrojów sprzyja korekcie spadkowej na rynku ropy naftowej
Inwestycje
Michał Stajniak, XTB: Kakao na ścieżce złota, szuka rekordów
Inwestycje
Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności