Akademia Parkietu

Okazje inwestycyjne w czasach wysokiej inflacji

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych nie dla wszystkich branż jest złą informacją. Te, które na tym korzystają, można bez problemu znaleźć również na warszawskiej giełdzie. Na jakie spółki warto postawić?
Foto: Bloomberg

Inflacja nie daje o sobie zapomnieć. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w sierpniu 2021 r. o 5,5 proc. rok do roku, najmocniej od ponad 20 lat. Obok takiego odczytu trudno przejść obojętnie, zwłaszcza jeśli dołożymy do tego praktycznie zerowe oprocentowanie lokat bankowych. W takiej sytuacji z ekonomicznego punktu widzenia trzymanie pieniędzy w banku straciło sens, gdyż lokaty przynoszą realne straty.

Sprzyja to giełdzie. Podwyższona inflacja jest bowiem zachętą do inwestowania nadwyżek finansowych w akcje, które potencjalnie mogą przynieść wyższe stopy zwrotu. Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny w BM PKO BP, zwraca przy tym uwagę na dwa elementy. Po pierwsze, akcje, owszem, pomagają chronić kapitał przed inflacją, ale przede wszystkim w dłuższym terminie. W krótkich okresach stopa zwrotu z inwestycji giełdowych może być niższa niż inflacja, zwłaszcza w sytuacji, gdy bank centralny agresywnie podnosi stopy procentowe. Po drugie, istotny jest wybór odpowiednich spółek do portfela. Bo przecież wzrost cen ma istotny wpływ nie tylko na finanse przeciętnego inwestora, ale także na finanse przedsiębiorstw.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.