Akademia Parkietu

ESEF od kuchni

Od początku przyszłego roku spółki publiczne notowane na rynkach regulowanych krajów Unii Europejskiej będą zobowiązane do publikacji rocznych sprawozdań finansowych zgodnie ze standardem European Single Electronic Format (ESEF).

dr Tomasz Wiśniewski Prezes Stowarzyszenia SBR Polska

Standard ten bazuje na technologii Inline XBRL i od wielu lat jest stosowany przez krajowe i europejskie organy nadzoru bankowego czy ubezpieczeniowego. Decyzja europejskiego nadzoru nad rynkami kapitałowymi (ESMA) stanowi więc domknięcie tej klamry i ujednolicenie całego procesu raportowania zgodnie z jednym schematem.

Aktualne procesy sprawozdawcze charakteryzuje zróżnicowany format obiegu informacji. Mamy do czynienia zarówno z papierem, formatami elektronicznymi typu nieustrukturyzowanego, jak również formatami ustrukturyzowanymi. Wszystkie elektroniczne formaty nie dostarczają jednak wymaganych mechanizmów zapewniających wysoką jakość przesyłanych informacji, dlatego tak ważne jest wprowadzenie alternatywy, która eliminuje obecne mankamenty. Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu jest format XBRL (z ang. eXtensible Business Reporting Language).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.