Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Magdalena Zawadzka, partner Crido
Jakie fundusze pomocowe są obecnie dostępne dla polskich firm?
Pomoc udzielona przedsiębiorcom na pokrycie strat wynikających z epidemii Covid-19 oraz wprowadzonych w związku z nią ograniczeń miała bardzo zróżnicowany charakter i obejmowała m.in. subwencje udzielane przez PFR w ramach tarczy finansowej 1.0 i 2.0 oraz dla dużych firm, jak również dotacje na kapitał obrotowy przyznawane przez PARP i instytucje lokalne. W ramach wsparcia udzielanego na podstawie tzw. specustawy antycovidowej przyznawano również m.in. świadczenia postojowe, świadczenia na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników oraz zwolnienia ze składek ZUS. Nabór wniosków w znacznej części z tych programów został już zakończony, ale w przypadku niektórych instrumentów nadal można starać się o uzyskanie wsparcia – w szczególności warto wskazać na świadczenia postojowe. Mimo że większość przedsiębiorców, którzy byli uprawnieni do tych form wsparcia już najprawdopodobniej z nich skorzystała, warto pamiętać, że taka możliwość, nawet w odniesieniu do niektórych programów funkcjonujących już dłuższy czas, ciągle istnieje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.
Po rewelacyjnym pod względem stóp zwrotu I półroczu warszawskiej giełdy eksperci pozostają umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o jej zachowanie w II połowie roku.
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.