Akademia Parkietu

Pomoc publiczna w trakcie pandemii

Magdalena Zawadzka, partner Crido

Adrian Stępień, senior manager Crido

Magdalena Zawadzka, partner Crido

Foto: materiały prasowe

Adrian Stępień, senior manager Crido

Foto: materiały prasowe

Jakie fundusze pomocowe są obecnie dostępne dla polskich firm?

Pomoc udzielona przedsiębiorcom na pokrycie strat wynikających z epidemii Covid-19 oraz wprowadzonych w związku z nią ograniczeń miała bardzo zróżnicowany charakter i obejmowała m.in. subwencje udzielane przez PFR w ramach tarczy finansowej 1.0 i 2.0 oraz dla dużych firm, jak również dotacje na kapitał obrotowy przyznawane przez PARP i instytucje lokalne. W ramach wsparcia udzielanego na podstawie tzw. specustawy antycovidowej przyznawano również m.in. świadczenia postojowe, świadczenia na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników oraz zwolnienia ze składek ZUS. Nabór wniosków w znacznej części z tych programów został już zakończony, ale w przypadku niektórych instrumentów nadal można starać się o uzyskanie wsparcia – w szczególności warto wskazać na świadczenia postojowe. Mimo że większość przedsiębiorców, którzy byli uprawnieni do tych form wsparcia już najprawdopodobniej z nich skorzystała, warto pamiętać, że taka możliwość, nawet w odniesieniu do niektórych programów funkcjonujących już dłuższy czas, ciągle istnieje.

Aktualnie są rozpoczynane także nowe programy, z tym że są one co do zasady kierowane do wybranych grup branżowych. W czerwcu zakończono nabór wniosków w ramach tzw. tarczy branżowej, przyznającej pomoc w szczególności podmiotom prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży, transportu, turystyki, fryzjerstwa i usług kosmetycznych. Natomiast od 23 lipca br. na podstawie kolejnej nowelizacji tarczy antykryzysowej otwarto nabór wniosków, który potrwa do 30 września br. Tym razem poprzez wprowadzenie kryteriów (obok innych) przedmiotu działalności ograniczono zakres beneficjentów do dwóch grup. Pierwsza z nich to przedsiębiorcy, którzy prowadzą generalnie sprzedaż w ramach sklepików szkolnych (rodzaj przeważającej działalności oznaczyli kodem PKD 47.11.Z lub 47.19.Z). Druga grupa to piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni świadczący usługi na rzecz muzeów, których działalność oznaczona była kodem PKD 79.90.A.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.