25 lat Parkietu

25 filarów rynku na 25-lecie „Parkietu”

Wskazujemy dziś osoby naszym zdaniem najważniejsze w historii rynku kapitałowego
PARKIET

Nie byłoby „Parkietu" bez giełdy i jej otoczenia. To dzięki temu, że rynek kapitałowy powstał, że istnieje, rozwija się i zmienia, mamy codziennie o czym pisać i co analizować. A z kolei rynek to ludzie, którzy go tworzą. Wykorzystujemy więc okazję, jaką jest początek świętowania 25-lecia „Parkietu", by wskazać osoby dla rynku w naszej opinii najważniejsze.

Szczęśliwie nie mieliśmy problemu z określeniem liczby postaci, które chcemy przedstawić. Jednak wybór ostatecznej „25" był niezwykle trudny. Mamy świadomość, że wiele ważnych osób dla rynku pominęliśmy. Część wskazań dotyczących choćby „ojców" rynku dla nas – jak i mamy nadzieję dla naszych Czytelników – jest oczywistych. Liczymy się  z tym, że niektóre nasze wybory mogą zostać uznane za kontrowersyjne.

Przykładowo na liście znaleźli się duzi inwestorzy, którzy wprowadzili na giełdę nawet po kilka swoich spółek, jednak z czasem, po latach, część lub nawet wszystkie te firmy z niej wycofali. Można dyskutować, czy osłabili w ten sposób rynek. Naszym zdaniem niekoniecznie – dali bowiem czytelny sygnał decydentom, że rynek kapitałowy przestał w pewnym momencie oferować przedsiębiorcom wartość. Jest to sygnał, który, miejmy nadzieję, doprowadzi do podjęcia takich decyzji, że polska giełda niedługo znów będzie rozkwitać.

Nasze zestawienie 25 postaci stworzyliśmy więc nie tylko po to, żeby młode pokolenie adeptów giełdy dostało wskazówkę, z kogo warto brać przykład i od kogo się uczyć. Ale też po to, żeby skłonić Państwa do przemyśleń. Do zadania sobie pytań. Czyje decyzje, przedsięwzięcia i pomysły rzeczywiście rozwinęły rynek? Kogo warto słuchać, za kim podążać i czyje pomysły wdrażać w przyszłości?

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.