Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Powodem tak wyraźnej przeceny była publikacja słabszych od oczekiwań inwestorów wyników finansowych za II kwartał roku obrotowego 2016/2017. W tym okresie EBITDA ukraińskiego giganta rolniczego spadła w ujęciu rocznym o 10,3 proc., do 130,2 mln USD, zaś zysk netto skurczył się o 18,1 proc., do 95,4 mln USD. Mimo porannej przeceny w drugiej części handlu notowania wyszły nawet nad kreskę.
– Wyniki były słabsze od oczekiwań w szczególności w segmencie oleju słonecznikowego luzem, który zawsze generował bardzo dobre przepływy pieniężne. Mimo że w ubiegłym roku zbiory słonecznika były bardzo obfite, marże na tłoczeniu słonecznika są pod presją i w I kwartale tego roku utrzymują się na niskich poziomach, co będzie powodować, że segment ten w kolejnych kwartałach może sobie kiepsko radzić – ocenia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Dodaje, że mimo negatywnego zaskoczenia jego całoroczna prognoza jest w zasięgu spółki. Szacuje, że w roku obrotowym 2016/2017 Kernel będzie miał 2,4 mld USD przychodów, 373,9 mln USD EBITDA i 260,3 mln USD zysku netto. Z kolei Dmitry Czurin, szef działu analiz w kijowskim domu maklerskim Eavex Capital, szacuje, że Kernel w tym czasie będzie miał 2,1 mld USD przychodów oraz 282 mln USD czystego zarobku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giełdowy producent detektorów i materiałów półprzewodnikowych pochwalił się efektownym wzrostem przychodów. Zarząd podtrzymał perspektywę znaczącego wzrostu sprzedaży w 2025 roku.
Elektroinstalacyjna grupa udanie weszła w 2025 rok udowadniając, że coraz lepiej sobie radzi z pozyskiwaniem nowych zleceń.
Grupa Oponeo.pl nie zachwyciła wynikami za I kwartał 2025 r., ale rynek potraktował spółkę bardzo łagodnie. W pierwszej części piątkowego handlu jej akcje minimalnie drożały.
Gdańska Energa należąca do Orlenu odnotowała wzrost EBITDA i zysku netto rok do roku. Na szczegółną uwagę zasługuje jednak znaczący spadek EBITDA w sektorze OZE przez niższą wietrzność rok do roku. Spółka podkreśla, że ten kwartał przypomina jak ważne dla firmy i całej energetyki będą źródła rezerwowe jak budowane elektrownie gazowe w Ostrołęce i Grudziądzu.
Katowicki koncern energetyczny zanotował blisko 40 proc. wzrost zysku netto rok do roku. Spółka zarobiła w pierwszym kwartale tego roku bowiem 1,1 mld zł. Wartość akcji w tym okresie przekroczyła 7 zł.
Z początkiem czwartkowej sesji inwestorzy rzucili się do wyprzedaży akcji Arctic Paper, w wyniku czego w pierwszej fazie handlu kurs zniżkował nawet o ponad 7 proc. Tak zareagował rynek na słabsze od oczekiwań wyniki za I kwartał.