Regulacje prawne były, są i prawdopodobnie zawsze będą jednym z najważniejszych czynników determinujących kondycję branży windykacyjnej. Nie dziwi więc fakt, że perspektywa zmian w kodeksie cywilnym, szykowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, budzi wśród windykatorów poruszenie. Czołowi gracze przekonują jednak, że są do nich dobrze przygotowani.
Wyścig z czasem
Szykowane zmiany zakładają m.in. skrócenie okresu przedawnienia z dziesięciu do sześciu lat. Oznacza to, że przy starszych pakietach część długów z automatu będzie musiała być spisana przez windykatorów na straty. Tym bardziej że zgodnie z projektem zmian, po okresie przedawnienia windykatorzy nie będą mogli dochodzić długów, a o tym czy roszczenia są przedawnione, ma decydować sąd. Tymczasem obecnie część firm bazuje na niewiedzy dłużników, domagając się zapłaty długów, nawet jeśli okres przedawnienia już minął.
W branży windykacyjnej trwa więc wyścig z czasem. Best, w raporcie za III kwartał wykazał spadek zysku netto względem poprzedniego roku, a jednym z powodów takiego stanu rzeczy okazały się rosnące koszty operacyjne. „Wynik trzeciego kwartału 2017 został obciążony istotnymi kosztami zabezpieczenia spraw narażonych na ryzyko przedawnienia, w związku z projektem zmian do kodeksu cywilnego. Koszty te wyniosły 15,7 mln zł i były znacząco wyższe od ponoszonych w poprzednich kwartałach" – można przeczytać w komunikacie spółki. Wzrost kosztów operacyjnych w tym roku widoczny jest zresztą u wszystkich ważniejszych graczy rynkowych.
– Wydaje się, że czołowe firmy windykacyjnej od pewnego czasu przygotowują się na zmiany w prawie. Najlepszym tego dowodem był duży pośpiech dotyczący wysyłania spraw do e– sądów, tak by skierować na drogę prawną ich jak najwięcej. Można więc założyć, że obecne bilanse czołowych firm są w miarę dobrze przygotowane na zmiany w prawie – mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.
Potwierdzają to przedstawiciele spółek windykacyjnych, którzy przekonują, że są dobrze przygotowani na szykowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany w prawie.