Złoty przymierza się do 4,30

Ubiegły tydzień był dla naszej waluty bardzo udany. Globalne nastroje były świetne po wynikach NVIDII, co powstrzymało tegoroczne umocnienie dolara. Jednocześnie informacje o uruchomieniu KPO były kolejnym impulsem dla naszego rynku. Złoty zaczyna obecny tydzień od testu kluczowego poziomu 4,30.

Publikacja: 26.02.2024 09:34

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Foto: materiały prasowe

Od jesieni ubiegłego roku nasz rynek jest na bardzo pozytywnej fali, na którą składają się korzystne czynniki krajowe i zagraniczne. Choć w krótkim i średnim terminie złoty zależy przede wszystkim od czynników globalnych, to jednak zmiana percepcji polskiego rynku po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych była spora i uruchomiła napływ globalnego kapitału na nasz rynek akcji i obligacji. Tematem przewodnim było KPO, którego uruchomienie wreszcie zapowiedziała Bruksela, dając naszemu rynkowi kolejny impuls. Wydaje się jednak, że ten można obecnie uznać za zdyskontowany przez rynki, szczególnie, że na poziomie samorządów panuje pewien sceptycyzm odnośnie tego, ile tych środków realnie uda się wykorzystać. Warto jednak przypomnieć, że z czynników krajowych złotemu sprzyja też nagły jastrzębi zwrot w RPP, która nie będzie spieszyć się z kolejnymi cięciami stóp procentowych.

Globalne czynniki również pozostają sprzyjające. Co prawda relatywnie lepsze dane z USA (szczególnie względem Europy) powodowały umiarkowane umocnienie dolara na początku roku, proces ten jest jednak ograniczany świetnymi nastrojami. Amerykański indeks S&P500 zyskał ponad 20% od początku listopada ubiegłego roku, a wzrosty te były kontynuowane w ubiegłym tygodniu po publikacji świetnych wyników NVIDII, która jest obecnie niekwestionowaną gwiazdą rynku.

Przed nami dość nietypowy tydzień, ponieważ rynki od dawna… na nic nie czekają. Za nami sezon wyników kwartalnych w USA, znamy zamiary Fed, poznaliśmy styczniowe dane o amerykańskiej inflacji, zaś dane z rynku pracy za luty poznamy dopiero 8 marca. Taka pustka będzie ciekawym testem trwałości obecnego rozgrzanego sentymentu. O 9:25 w poniedziałek euro kosztuje 4,31 złotego, dolar 3,98 złotego, frank 4,52 złotego, zaś funt 5,04 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Waluty
Piłka po stronie RPP
Waluty
Kurs złotego stabilny przed majówką
Waluty
Inflacja w Polsce odbija, ale zgodnie z oczekiwaniami
Waluty
Sytuacja na rynkach 30 kwietnia - dolar zaczyna odbijać...
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Waluty
Czy interwencje umocnią jena?
Waluty
Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - interwencja na jenie