Sytuacja na rynkach 17 maja - cofnięcie dolara

Obawy dotyczące spowolnienia w Chinach szybko minęły i na rynki powrócił apetyt na ryzyko, co przekłada się we wtorek rano na lekkie osłabienie dolara na szerokim rynku.

Publikacja: 17.05.2022 11:47

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Dzisiaj na tapecie mamy dane z USA dotyczące kwietniowej sprzedaży detalicznej, oraz produkcji przemysłowej (odpowiednio o godz. 14:30 i 15:15), a także zaplanowane na wieczór wystąpienie szefa FED, które ma być poświęcone inflacji (godz. 20:00). Rynki mają jednak świadomość, że ruch o 75 p.b. na najbliższych posiedzeniach jest mało realny, chociaż zapowiedzi dłuższej serii podwyżek (łącznie z ruchem we wrześniu) w skali 50 p.b. miałyby "jastrzębi" wydźwięk.

Dzisiaj najlepiej radzi sobie funt, który został wsparty jastrzębimi komentarzami ze strony przedstawicieli Banku Anglii sugerujących, że konieczne mogą być bardziej zdecydowane działania w walce z inflacją. Mocne są też korony skandynawskie (odreagowując słabość z ostatnich dni), a także waluty Antypodów. Dolar australijski korzysta na "jastrzębich" zapiskach z ostatniego posiedzenia RBA, które pokazały, że decydenci są gotowi na wyraźniejsze podwyżki stóp procentowych (w maju cykl został zainicjowany ruchem o 25 p.b.). Najsłabszy jest jen - USDJPY broni poziomu 129,00, co jest reakcją na niewielki wzrost rentowności amerykańskich treasuries. Na rosnących oczekiwaniach, co do podwyżki stopy depozytowej przez ECB w lipcu, korzysta EURUSD.

EURUSD - pierwszy cel zrealizowany

Notowania EURUSD powróciły w okolice 1,0470 wyznaczane przez dawny dołek z końca kwietnia b.r. Wsparciem dla euro są rosnące oczekiwania, co do podwyżki stopy depozytowej przez EBC w lipcu, oraz jej wyjścia ponad poziom 0,0 proc. (obecnie -0,50 proc.) do końca roku. Niemniej skala odbicia EURUSD to głównie zasługa słabnącego na szerokim rynku dolara. Zejście na dolarowym koszyku FUSD poniżej poziomu 103,81 pkt., który wyznaczał dawny szczyt z marca 2020 r. to dodatkowy sygnał, że korekta amerykańskiej waluty może potrwać nieco dłużej. W takim scenariuszu należy, zatem oczekiwać, że EURUSD zawalczy z linią spadkową trendu przy 1,0590 i spróbuje ją naruszyć.

DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

DM BOŚ

Wykres tygodniowy FUSD

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Interwencje walutowe na niewiele się już zdają. Jen nie przestaje razić słabością
Waluty
Polski złoty pozostanie mocny w drugim kwartale
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty warto teraz stawiać?
Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?