Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2667 PLN za euro, 3,9348 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9806 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9262 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,567% w przypadku papierów 10-letnich.
Początek nowego tygodnia handlu przynosi nam ponownie schłodzenie nastrojów wśród inwestorów czego efektem są m.in. ponad 1,2% spadki na giełdzie w Japonii. Powodem są wydarzenia z piątku kiedy Republikanie nie zdołali przeforsować zapowiadanych w kampanii prezydenckiej zmian w „Obamacare". Konflikt w ramach partii (Trump-Ryan) powoduje, iż inwestorzy obawiają się o możliwość wprowadzenia sygnalizowanych zmian w systemie podatkowym oraz zapowiadanego pakiety stymulacji fiskalnej. Wydarzenia te przekładają się na słabszego dolara (spadek oczekiwań co do podbicia inflacji), który testuje 2-miesięczne minima. Teoretycznie słabszy dolar powinien stanowić czynnik wsparcia dla PLN oraz innych walut EM. W praktyce jednak inwestorzy na rynkach akcyjnych liczyli na szybkie wprowadzenie pakietu fiskalnego, co aktualnie ograniczać będzie apetyt na ryzyko. Bieżący tydzień dopiero w czwartek przyniesie publikację istotniejszych danych z krajowej gospodarki (inflacja CPI za marzec) stąd uwaga inwestorów skupiona będzie na nastrojach na rynkach bazowych. Teoretycznie nastroje wokół PLN pozostają dobre, a układ techniczny wspiera scenariusz dalszej aprecjacji. Kluczowym czynnikiem pozostaje jednak fakt, na ile piątkowe wydarzenia w amerykańskim Kongresie przełożą się na globalny układ risk-on/off na rynkach.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji z rynku krajowego. Również globalny kalendarz makro nie zawiera kluczowych odczytów poza poranną publikacją niemieckiego indeksu IFO za marze (oczek. 111 pkt.). Uwaga rynków pozostanie skupiona na problemach w partii Republikańskiej i na perspektywach realizacji zapowiedzi D. Trump'a.
Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN pozostaje blisko wsparcia na 4,26 PLN. USD/PLN kontynuuje spadki poniżej 4,00 PLN, testując obecnie okolice 3,93 PLN. Koszyk BOSSA PLN znalazł się w okolicy oporu na 89,5 pkt. co teoretycznie może ograniczyć dynamikę ostatnich wzrostów.
Konrad Ryczko