Kluczowe informacje z rynków:
Dolar amerykański:
Inflacja bazowa CPI w marcu nieoczekiwanie cofnęła się o 0,1 proc. m/m, oraz do +2,0 proc. r/r (szacowano +0,2 proc. m/m i 2,3 proc. r/r), podczas kiedy „pełny" wskaźnik CPI również rozczarował spadając z 2,7 proc. r/r do 2,4 proc. r/r, oraz 0,3 proc. m/m (prognozy zakładały 2,6 proc. r/r i 0,0 proc. m/m). Rozczarowały też dane nt. marcowej sprzedaży detalicznej, która spadła o 0,2 proc. m/m (szacowano -0,1 proc. m/m), a bez ujęcia wolumenu samochodów wyniosła 0,0 proc. m/m (oczekiwano 0,1 proc. m/m). Obie te publikacje poznaliśmy jeszcze w piątek po południu
Gorsze dane makro napłynęły wczoraj z nowojorskiego dystryktu FED – indeks NY FED Mfg. wyhamował w kwietniu do 5,2 pkt. wobec 16,4 pkt. w marcu, oraz spodziewanych 15,0 pkt. Indeks nowych zamówień spadł do 7 pkt. z 21,3 pkt., ale już cen płaconych wzrósł do 32,8 pkt. z 31,0 pkt.
Ustawy podatkowe mogą nie zostać przyjęte przez Kongres do sierpnia, wpływ na to, a także na kształt reformy mogą mieć opóźnienia związane z fiaskiem ustawy zdrowotnej – przyznał w wywiadzie dla Financial Times, Sekretarz Skarbu, Steven Mnuchin. Dodał jednak, że reforma podatkowa powinna być przyjęta jeszcze w tym roku, a jednym z jej filarów (po stronie przychodów) może być tzw. podatek graniczny (BAT). Odnosząc się do wcześniejszych słów Donalda Trumpa dla WSJ w których przyznał on, że dolar jest „zdecydowanie zbyt silny" stwierdził, że wprawdzie w krótkim terminie szkodzi to amerykańskiemu eksportowi, ale siła USD jest zarazem sygnałem świadczącym o dobrym stanie gospodarki USA.