Zaczęło się już od tego, że największą obniżkę podatków w historii USA przedstawiał nie prezydent, a rzecznik prasowy Białego Domu Sean Spicer, doradca ekonomiczny Gary Cohn oraz sekretarz skarbu Steven Mnuchin. Brak większej reakcji rynkowej na propozycje zmian wskazuje, że większość z nich była już zdyskontowana przez rynek. Plan zakłada między innymi zniesienie 3.8% daniny na Obamacare, redukcję poziomów opodatkowania osób prywatnych z 7 do 3 przy obniżeniu najwyższej stawki z 39.6% do 35%, cięciu do 15% podatku dla firm oraz obniżenie podatków dla firm sprowadzających zyski zza granicy. Ma to zwiększyć konkurencyjność biznesu oraz zdynamizować gospodarkę. Istotne jest jednak to, że prace w dalszym ciągu trwają i mają zostać opublikowane w odpowiednim momencie, co sugeruje, że nie mamy jeszcze do czynienia z kompletną propozycją. Inwestorzy byli więc nieco rozczarowani, co poskutkowało osłabieniem dolara oraz lekkim pogorszeniem sentymentu na Wall Street. Notowania amerykańskiej giełdy stabilizują w pobliżu historycznych szczytów dzięki w większości lepszych od oczekiwań kwartalnych wyników spółek, nie można jednak wykluczyć pewnej korekty w związku z wczorajszym rozczarowaniem. Notowania EURUSD stabilizują się natomiast w okolicach 1.09 w oczekiwaniu na wynik dzisiejszego posiedzenia EBC.
Wydaje się, że oczekiwania na zaostrzenie retoryki ze strony europejskich władz monetarnych jest nieco przedwczesne, co stwarza ryzyko w dół dla notowań wspólnej waluty. Spadek niepewności politycznej po wynikach pierwszej tury francuskich wyborów prezydenckich oraz mocne dane z gospodarki stwarzają presję na stopniowe odchodzenie od ultra luźnej polityki monetarnej, jednak dla Rady Prezesów EBC to perspektywy inflacji są najważniejsze, a te są w dalszym ciągu niejasne. Mario Draghi na konferencji prasowej po posiedzeniu będzie z pewnością ważył słowa tak, aby nie wysłać komunikatu prowadzącego do wzrostu realnych stóp procentowych. Tak więc scenariusz konsolidacji notowań EURUSD w przedziale 1.05-1.09 pozostaje w dalszym ciągu aktualny.
O poranku USD traci na wartości wobec większości głównych walut. Najwięcej wobec dolara kanadyjskiego, co jest wynikiem odłożenia w czasie przez Biały Dom kwestii renegocjacji Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu. Słabszy wobec dolara jest tylko japoński jen. Dzisiejsze posiedzenie Banku Japonii zgodnie z szerokim konsensusem zakończyło się utrzymaniem parametrów polityki monetarnej na niezmienionym poziomie, a Haruhiko Kuroda na konferencji prasowej po posiedzeniu zakomunikował, że za wcześnie jest jeszcze aby dyskutować nad zacieśnianiem polityki monetarnej. Przed tym konieczne jest osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2%, co prawdopodobnie będzie miało miejsce dopiero w kolejnym roku fiskalnym. Dużym zaskoczeniem okazała się natomiast decyzja Banku Szwecji, który nieoczekiwanie wydłużył program skupu aktywów o 15 mld koron na drugą połowę 2017 roku. Według ostatnich planów program miał wygasnąć w połowie roku. Decyzja przełożyła się na silny wzrost notowań EURSEK.
Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A