Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tomasz Krzyk, CFA, analityk, Noble Securities
Wyniki pierwszej rundy wyborów prezydenckich we Francji – zwycięstwo Macrona – sprawiły, że pozornie oddaliło się znaczące ryzyko wyjścia Francji ze strefy euro i Unii Europejskiej.
Rentowności obligacji tego kraju są jednak coraz niższe, co wynika ze zwiększonego popytu na tego typu instrumenty. W czwartek francuskie papiery dziesięcioletnie notowane były przy rentowności na poziomie 0,81 proc., podczas gdy jeszcze w połowie marca przekraczała ona 1,1 proc. Zmniejszył się również znacząco spread kredytowy pomiędzy dziesięcioletnimi papierami dłużnymi Francji i Niemiec. Obecnie wynosi on 0,45 proc., podczas gdy jeszcze 18 kwietnia wynosił prawie 0,75 proc. Na spadek spreadu duży wpływ miał również spadek cen papierów niemieckich – obligacje te straciły od 18 kwietnia prawie 20 pb., podczas gdy papiery francuskie zyskały w tym samym czasie jedynie 9 punktów bazowych. Efekt wyborów we Francji widoczny był również w cenach papierów amerykańskich, które po przełamaniu w I połowie kwietnia wsparcia przy poziomie 2,3 proc. i zejścia rentowności poniżej 2,18 proc. powróciły już z powrotem powyżej 2,3 proc. Niewątpliwym zainteresowaniem cieszą się również obligacje Polski, czego dowodem jest to, że od początku miesiąca rentowność polskich papierów dziesięcioletnich obniżyła się o kolejne 10 pb.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Większe emocje powinny pojawić się w przyszłym tygodniu.
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych.
Dzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno.
W piątkowy poranek złoty notował niewielkie zmiany. Może tak być przez cały dzień, tym bardziej że wolne mają dzisiaj inwestorzy w Stanach Zjednoczonych.
Dzisiejszy kalendarz jest bardzo napięty, ponieważ dane o zatrudnieniu w USA zostaną opublikowane dzień wcześniej ze względu na zamknięcie rynków amerykańskich w piątek z okazji święta 4 lipca. Co więcej, inwestorzy poznają kluczowe dane PMI z Europy oraz USA, dane ISM z USA, a także najnowsze komentarze Prezesa Glapińskiego w sprawie stóp procentowych.
Nieoczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej pogłębiła środową przecenę krajowej waluty.