Kluczowe informacje z rynków:
KOREA PÓŁNOCNA: Prezydenci USA i Chin w rozmowie telefonicznej uzgodnili „maksymalne zwiększenie presji na Koreę Północną poprzez twarde stosowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ". Tymczasem rzecznik północnokoreańskiego MSZ przyznał, że sankcje mają na celu „fizyczną eksterminację narodu" i mogą one przyspieszyć sfinalizowanie planów nuklearnych. Tymczasem sekretarz obrony USA Jim Mattis stwierdził wczoraj, że Stany Zjednoczone mogą zastosować rozwiązanie militarne wobec KRLD bez narażania Korei Południowej na odwet ze strony reżimu (atak na Seul). Nie chciał jednak podać więcej szczegółów na ten temat.
JAPONIA: Według ankiety przeprowadzonej przez Sankei w dniach 16-17 września poziom zaufania wobec działań rządu premiera Abe wzrósł o 6,5 p.p. do 50,3 proc. Tymczasem w mediach rosną spekulacje nt. możliwości zwołania przedterminowych wyborów w końcu października, jakie pojawiły się po raz pierwszy w niedzielę. Taką decyzję Shinzo Abe mógłby podjąć w ostatnim tygodniu września.
AUSTRALIA: W opublikowanych dzisiaj zapiskach z posiedzenia RBA na początku września zaznaczono, że ostatnie dane makro potwierdzają, że gospodarka rozwija się w stopniowym tempie, widać kontynuację poprawy na rynku pracy, chociaż utrzymują się jeszcze niewykorzystane moce produkcyjne. RBA zwraca uwagę na inwestycje w sektorach pozarolniczych, co jest pozytywem, ale nadal obawia się o zbyt niskie tempo wzrostu wynagrodzeń, oraz inflacji. Padły też odniesienia, co do siły kursu AUD, który może ciążyć na wzroście gospodarczym i opóźniać dojście inflacji do celu, ale dodano, że taka sytuacja jest też „zasługą" słabości USD na globalnych rynkach. Dzisiaj poznaliśmy też dane nt. dynamiki cen domów w II kwartale, która wypadła lepiej od spodziewanych 1,1-1,3 proc. k/k. Odczyt wyniósł 1,9 proc. k/k wobec 2,2 proc. k/k odnotowanych w I kwartale.
NOWA ZELANDIA: Indeks zaufania konsumentów sporządzany przez Westpac spadł w III kwartale do 112,4 pkt. z 113,4 pkt. w II kwartale.