Strefa Euro: Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 54,9 pkt. wobec 55,5 pkt. na koniec wcześniejszego miesiąca.
Wielka Brytania: Indeks PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii wyniósł w czerwcu 54,4 pkt., co oznacza delikatny wzrost w stosunku do 54,3 pkt. w maju.
Strefa Euro: Stopa bezrobocia w strefie euro w maju wyniosła 8,4%, co oznacza spadek wobec wcześniejszych 8,5% i niższy wynik od rynkowych oczekiwań.
Naszym zdaniem: W ostatnich tygodniach wzrosty notowań amerykańskiego dolara nieco wyhamowały. Nie zmienia to faktu, że waluta Stanów Zjednoczonych pozostaje relatywnie silna na tle koszyka pozostałych kluczowych walut w skali świata. Indeks BOSSAUSD w ostatnich tygodniach zamienił zwyżkę na konsolidację, jednak jego wartość utrzymuje się powyżej poziomu 80 pkt.
Siła amerykańskiego dolara i względna słabość euro jest odzwierciedlana przez sytuację na wykresie EUR/USD. Notowania tej pary walutowej przez ostatnie kilka tygodni poruszały się w konsolidacji, budząc nadzieje na większe odbicie. To jednak wciąż nie następuje: po piątkowej sporej wzrostowej świecy, poniedziałek przynosi spadkowe odreagowanie, a najbliższy kluczowy rejon technicznego oporu, czyli okolice 1,1700-1,1720, pozostaje niepokonany.
Słabość euro jest w pewnym stopniu wynikiem narastających konfliktów w niemieckim rządzie. W niedzielę minister spraw wewnętrznych i lider współrządzącej partii CSU, Horst Seehofer, złożył rezygnację ze stanowiska na skutek braku kompromisu z Angelą Merkel w kwestii polityki imigracyjnej Niemiec. Budzi to pytania o przyszłość całego obecnego rządu, w którym współpraca CDU z Merkel na czele i wspomnianej CSU ma istotne znaczenie.