Poniedziałek przynosi podbicie dolara na szerokim rynku, co tłumaczone jest dalszymi zwyżkami rentowności amerykańskich obligacji. Dla będących benchmarkiem papierów 10-letnich sięgnęły one rekordowych 1,39 proc. Korektę widać na rynkach akcji w Azji, oraz na otwarciu w Europie. Rynkom akcji mogą szkodzić spekulacje, jakoby Biały Dom był za kontynuacją studiów dotyczących możliwości wprowadzenia opodatkowania transakcji finansowych, jako elementu ograniczającego ryzyko zaistnienia podobnych sytuacji, jakie miały miejsce przy akcjach spółki GameStop (informacja została podana przez CNN).
Dzisiaj uwagę będzie przyciągał funt - o godz. 16:30 polskiego czasu premier Johnson ma zaprezentować w parlamencie tzw. mapę drogową dla odmrażania gospodarki, a o godz. 20:00 ma mieć miejsce specjalna konferencja prasowa. GBPUSD po wybiciu w nocy na nowy szczyt przy 1,4050 zjechał teraz poniżej 1,4000. Kup plotki, sprzedaj fakty? Według doniesień pierwsze mają zostać otwarte szkoły (od 8 marca), niemniej kolejne istotne ruchy mają mogą miejsce nie wcześniej, niż w kwietniu.
Warto też pochylić się nad dolarem nowozelandzkim, który został wsparty decyzją agencji S&P, która podniosła rating dla kraju do AA+ z AA, co uzasadniono tym, że kraj lepiej radzi sobie z pandemią i może skorzystać na perspektywach ożywienia globalnej gospodarki. NZDUSD wybił się na nowy szczyt przy 0,7334, ale szybko został zgaszony i zjechał poniżej maksimum z początku stycznia przy 0,7314.
Najgorzej zachowują się dzisiaj ZAR i MXN (kolejny raz z rzędu), a w grupie G-10 słabo wypadają NOK... oraz CHF, chociaż nie ma za bardzo informacji o większej aktywności ze strony SNB.
OKIEM ANALITYKA - Między młotem, a kowadłem
Jeżeli uznamy, że ożywienie gospodarki za kilka miesięcy stanie się faktem, to trudno będzie sobie wyobrazić, aby odbywało się ono przy spadających rentownościach obligacji. Łatwiej jest sobie wyobrazić, że zaczną być podbijane oczekiwania związane ze skalą ożywienia, gdyby okazało się, że szybki proces szczepień będzie tłumił potencjalną transmisję mutacji koronawirusa w społeczeństwach i redukował ryzyka konieczności szybkiego opracowania nowych, bardziej skutecznych szczepionek. Rynek już coraz mniej wierzy w to, że narracja ze strony FED może coś zmienić w obserwowanym trendzie na rynku długu. Chociaż gwoli formalności odnotujmy, że jutro i w środę Jerome Powell wygłosi dla Kongresu swoje zeznania dotyczące perspektyw polityki monetarnej. Paradoksalnie FED bardziej wspiera fakt, że coraz wyraźniejsze ruchy na rynku długu to nie tylko domena Amerykanów. Szybciej rosną chociażby rentowności Antypodów, co tłumaczy bardzo dobre zachowanie się AUD i NZD w ostatnich tygodniach. Podobnie rzecz ma się z rentownościami obligacji Wielkiej Brytanii i notowaniami GBP. Niemniej wydaje się, że rewolucją byłyby dopiero zmiany na papierach w strefie euro, chociaż na razie EBC dość dobrze zarządza oczekiwaniami poprzez skup aktywów w ramach PEPP. Tak czy inaczej warto będzie uważniej przyglądać się rynkowym reakcjom w kontekście potencjalnych planów odmrażania najważniejszych europejskich gospodarek, które zaczną się pojawiać w najbliższych tygodniach. Według dzisiejszych doniesień gazety Bild, już jutro wstępne wnioski mogą wyjść z otoczenia kanclerz Angeli Merkel.