Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5741 PLN za euro, 4,0480 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4072 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4482 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,721% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie bez wątpienia decyzja RPP. Rynek spodziewa się podwyżki stóp o 50 pb (do 2,25%) w reakcji na wysokie wskazania inflacji coraz mocniej napędzanej czynnikami popytowymi. Dodatkowo Rada będzie starać się tłumić nieco oczekiwania inflacyjne, a ewentualne ryzyka związane z decyzją są po stronie mocniejszego zacieśnienia. Ruch o 50pb wydaje się być już jednak przez rynek wyceniony, zarówno na poziomie giełdowego sektora finansowego jak i kursu FX. W ostatnich dniach kurs EUR/PLN spadł z 4,63 do 4,56 PLN. W konsekwencji reakcja rynkowa może opierać się ponownie nie o tyle na decyzji o stopach, a głównie stanowisku prezesa NBP (wystąpienie w środę). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na względny brak reakcji PLN na zniżkę eurodolara (przez pryzmat zwyczajowego mocniejszy dolar ? risk off w zakresie walut EM).
W trakcie dzisiejszej sesji głównym wydarzeniem będzie ww. decyzja RPP w zakresie stóp. Ponadto warto bliżej przyjrzeć się danym dot. sprzedaży detalicznej dla Niemiec czy odczytom inflacji w Szwajcarii oraz Francji. W USA natomiast opublikowane zostanie wskazanie ISM dla przemysłu.
Z rynkowego punktu widzenia PLN zyskuje wobec euro oraz stabilizuje się na pozostałych zestawieniach. Aktywność rynku pozostaje ograniczona, a ruch o 50pb wydaje się już być wstępnie zdyskontowany.
Konrad Ryczko