Agencja S&P zrewidowała w opublikowanym we wtorek raporcie perspektywę dla Grupy PZU (PZU, PZU Życie oraz TUW PZUW) ze stabilnej na pozytywną, wskazując m.in. na dobre wyniki operacyjne w 2023 r. i w pierwszym kwartale 2024 r., a także solidną pozycję kapitałową i znaczące bufory kapitałowe nawet w skrajnych scenariuszach stress testów.
– Perspektywa pozytywna wskazuje, że możemy rozważyć podniesienie oceny ratingowej, jeśli Grupa nadal będzie przechodzić z powodzeniem nasze hipotetyczne testy warunków skrajnych, a jej efektywność w obszarze ubezpieczeń i bankowości pozostanie wysoka i stabilna – napisali analitycy Standard & Poor’s.
W poprzednim raporcie z 1 marca 2024 r. S&P podtrzymała dla PZU ocenę A- z perspektywą stabilną. W uzasadnieniu dokonanej teraz zmiany perspektywy na pozytywną analitycy docenili Grupę PZU za udokumentowane osiągnięcia w realizacji strategii, w tym ambitnych celów postawionych przed biznesem ubezpieczeniowym i bankowym. Wskazali też wysoki zysk netto i zwrot na kapitale w 2023 r., znacząco lepsze od rezultatów konkurentów w kraju i za granicą, oraz kontynuację dobrych wyników w pierwszym kwartale tego roku. W ocenie analityków S&P Grupa PZU skutecznie odpowiada na wyzwania na rynku ubezpieczeniowym. – Uważamy, że Grupa dalej będzie osiągała ponadprzeciętne wyniki, gdyż PZU w ostatnich latach obronił swoją wiodącą pozycję na rynkach ubezpieczeń majątkowych i na życie w Polsce – napisali analitycy S&P.
Oczekują oni przy tym, że Grupa PZU będzie wciąż osiągać wyniki lepsze od konkurentów, wypracowując w latach 2024–2026 roczne zyski na poziomie 3,6–5,5 mld zł, co przełoży się na zwrot na kapitale w przedziale 13–17 proc.
Przy okazji zmiany perspektywy na pozytywną S&P podkreśliło też mocną pozycję kapitałową Grupy PZU pomimo regularnych wypłat stosunkowo wysokich dywidend. S&P Global Ratings ocenia PZU od 2004 r. i nigdy ta ocena nie spadła poniżej poziomu A-.