Text opowiada o planach

Biznes wyhamował wraz z globalnym spowolnieniem. Grupa jednak zamierza wrócić do wzrostów. Pracuje też nad projektami, które mają w przyszłości stać się nowymi źródłami przychodów. W najbliższych kwartałach ujawni szczegóły.

Publikacja: 04.01.2024 15:06

Text opowiada o planach

Foto: Adobestock

Text, czyli dawny LiveChat, opublikował dane za III kwartał obecnego roku finansowego oraz opowiedział o perspektywach dla biznesu na kolejne okresy.

Na koniec zeszłego kwartału liczba płacących klientów flagowego produktu LiveChat wyniosła 37 857, ChatBot 2 956, a HelpDesk 1 121.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowej wersji ChatBota - powiedział podczas dzisiejszej konferencji Marcin Droba, szef relacji inwestorskich technologicznej grupy. Duże nadzieje pokłada ona również w produkcie HelpDesk (rynek ten jest większy niż rozwiązań typu livechat). - Od niedawna HelpDesk jest też w naszych programach partnerskich – podkreślił Droba.

W związku ze zmianą sposobu rozpoznania przychodu, spółka odstąpiła od publikacji wstępnych szacunków przychodów. Dla celów porównawczych i analitycznych podaje szacunki według poprzedniej metodologii (zakładającej rozpoznanie całości płatności za okresy dłuższe niż miesięczne w kwartale uzyskania płatności). W III kwartale roku finansowego wartość ta wyniosłaby 21,34 mln USD, co oznaczałoby wzrost o odpowiednio 12,9 proc. w skali roku i 7,3 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy.

Text podał też informacje dotyczące zmiany wskaźnika ARPU (czyli średniego miesięcznego przychodu na abonenta) głównych produktów. I tak w przypadku LiveChatu wyniosło ono 156,4 USD wobec 156,7 USD na koniec września 2023 roku i wobec 160,7 USD przed rokiem. Z kolei ARPU produktu ChatBot wyniosło odpowiednio 132,4 USD wobec 126,6 USD na koniec września 2023 r. i 115,1 USD przed rokiem. W przypadku HelpDesku było to odpowiednio 140,0 USD wobec 137,7 USD na koniec września 2023 r. i 116,9 USD przed rokiem.

Marcin Droba zasygnalizował, że grupa pracuje nad projektami, które mają w przyszłości stać się nowymi źródłami przychodów.

- Wydaje mi się, że w ciągu pół roku, w ciągu najbliższych kwartałów, będziemy mogli w tym zakresie podzielić się pewnymi liczbami i dokonaniami - powiedział.

Szacowana wartość miesięcznych powtarzalnych przychodów grupy ze wszystkich produktów na koniec grudnia 2023 r. wyniosła 6,49 mln USD, co oznacza wzrost o 2,2 proc. w stosunku do stanu sprzed roku i o 0,3 proc. w stosunku do stanu na 30 września 2023 r.

Spółka podkreśla, że zeszłoroczne ochłodzenie na globalnym rynku uderzyło w jej klientów, nie tylko w firmy duże, ale też średnie i małe.

- Jeśli chodzi o stan rynku to widzimy, że w tej chwili sytuacja dynamicznie wpływa na wszystkich klientów. Ma to wpływ z jednej strony na niższy przyrost nowych klientów, a z drugiej strony na podwyższony churn (liczba klientów, którzy zrezygnowali z usług w danym czasie, średnio w spółce wynosi około 3 proc., a ostatnio 3,5 proc. - red.) - powiedziała Łucja Kaseja z działu IR spółki.

Text zamierza wprowadzić działania, które powinny przełożyć się na poprawę efektywności biznesu poprzez „uzdrowienie” bazy klientów. Chodzi m.in. o analizę nadużywania produktów spółki przez wiele osób z jednego konta oraz o nierentownych klientów.

- Jeśli chodzi o cenniki, to jesteśmy w trakcie analizy planów abonamentowych. Potwierdzamy zamiar bardziej aktywnego zarządzania cennikami. Nie będzie tak znaczących zmian jak w poprzednim roku. Ponadto widzimy możliwości poprawy jeśli chodzi o przesunięcia pewnych funkcjonalności pomiędzy planami - powiedział Droba.

Spółka podtrzymała politykę dywidendową.

Technologie
Scanway z umową na dostawę dwóch teleskopów dla spółki z Korei Płd.
Technologie
Branża gier pod lupą UOKiK. Czy złamano prawo?
Technologie
Globalny wyścig przyspiesza. Regulacje nie pomagają, ale przybywa zastosowań nowej technologii
Technologie
Sztuczna inteligencja zaczyna nam uciekać
Technologie
Szef PlayWaya: kieruję się sentencją „show me the money"
Technologie
Asbis chce zarobić ćwierć miliarda