Rynek Cyfrowemu Polsatowi nie sprzyja

Przychody ze sprzedaży smartfonów podciągnęły przychody grupy Zygmunta Solorza bardziej, niż sądzili analitycy. Martwią ich jednak trendy w statystykach klientów.

Publikacja: 16.05.2023 21:00

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu podtrzymał zainteresowanie udziałem w aukcji 5G.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu podtrzymał zainteresowanie udziałem w aukcji 5G.

Foto: Fot. mat. prasowe

Grupa Cyfrowy Polsat w I pierwszym kwartale zanotowała 3,19 mld zł przychodów, o 7,1 proc. więcej niż rok wcześniej. To wzrost nieco szybszy niż ten, którego spodziewali się analitycy (6 proc.). Ich uwagę przykuwa jednak coś innego.

Ubyło klientów

Przychody Grupy Cyfrowy Polsat drugi kwartał z rzędu wspierała wysoka sprzedaż urządzeń konsumenckich, głównie smartfonów: grupa uzyskała za nie 485 mln zł, o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. Według zarządu pod kierunkiem Mirosława Błaszczyka, nie bez znaczenia jest popularyzacja usług 5G i inwestycje w nią. To m.in. dzięki nim rachunki klientów grupy urosły rok do roku o 2–3 proc.

Analitycy zwracają uwagę na trendy w wynikach operacyjnych i finansowych. Te pierwsze ich niepokoją bardziej niż drugie, bo spadku zysków skorygowanej EBITDA, wyniku operacyjnego i netto się spodziewali. Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu, uważa, że spadek liczby usług dotyczy głównie działu wideo i ma na to wytłumaczenie w postaci spadku popularności talerzy satelitarnych i zamiany Ipli na Polsat Box Go z wyższymi opłatami. W sumie na koniec marca 2023 r. Grupa Cyfrowy Polsat świadczyła 4,95 mln usług telewizyjnych, o 98 tys. mniej niż w grudniu.

Analitycy widzą sytuację trochę inaczej. – Większość trendów uległa w mojej ocenie pogorszeniu, wymieniając chociażby przyspieszenie spadku liczby klientów kontraktowych, przyspieszenie spadku liczby usług kontraktowych, wzrost wskaźnika rezygnacji, czy istotne spowolnienie wzrostu ARPU – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie. O słabych wskaźnikach mówi też Piotr Raciborski z Wood & Company.

W przypadku klientów indywidualnych liczba abonentów telefonii komórkowej i internetu spadła od grudnia o 24 tys., a w pre-paidzie o 37 tys. Stec kładzie ubytki na karb trudnego otoczenia rynkowego i ocenia, że baza klientów i tak jest relatywnie stabilna.

Pytany, czy w kolejnych kwartałach należy spodziewać się wzrostu statystyk, biorąc pod uwagę, że w marcu grupa wprowadziła nowe (droższe) abonamenty mówi: – Będziemy czekali na wyniki modyfikacji abonamentów.

Dodatnio na przychody grupy wpłynęły też wyższe obroty działu łączącego biznesy telewizyjny i internetowy. Zyskał 6 proc. notując 568 mln zł wpływów. Stacje telewizyjne Polsatu zanotowały przyrost wpływów z reklamy i sponsoringu o 4,1 proc., do 284 mln zł. Ich udział w oglądalności natomiast spadł do 21,9 proc. z 23,2 proc. rok wcześniej.

Z energią na zielono?

Rosnące koszty, w tym energii, sprawiły, że skorygowana EBITDA grupy osunęła się o 5 proc., do 761 mln zł, a zysk netto spółki matki o 70 proc., do 64,5 mln zł.

Grupa porządkuje aktywa i chce sprzedać targi Global Expo w Warszawie. Jednak tegoroczna EBITDA zależeć będzie od uruchomienia turbiny wiatrowej i przejęcia PAK Czysta Polska Energia w III kw. Na pytanie, czy grupa chce pozyskać drugiego inwestora dla tych aktywów Stec odpowiedział, że obecnie nie.

Wskaźnik długu netto do EBITDA (3,26) pozwala spółce wypłacić dywidendę. Rekomendacja ma być za mniej więcej dwa tygodnie.

Technologie
Honey Payment blisko debiutu
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Technologie
Hurtownicy myślą o dotacjach z UE
Technologie
Chiński producent wycofuje się z Polski
Technologie
Gorący tydzień przed startem aukcji 5G
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Technologie
Spóźniony rachunek za telefon. Nawet 14,5 mln zł zaległości
Technologie
Artifex nadal na fali. Rekord przychodów