Choć telefon komórkowy zgodnie z nazwą swoją i swoich przewodowych odpowiedników kojarzy się z urządzeniem, które służy tylko do uzyskania głosowego kontaktu z drugą osobą, to zarówno operatorzy sieci, jak i producenci sprzętu, oprogramowania i dostawcy tzw. usług dodanych są jak najbardziej zainteresowani w rozszerzaniu ich zastosowań.
Nie wszystkie jednak nowinki i technologie oferowane przez przemysł telekomunikacyjny, często wbrew wcześniejszym badaniom marketingowym, są w stopniu oczekiwanym przez operatorów akceptowane przez klientów. Większość potrafi jednak przyciągnąć i zwielokrotnić liczbę osób korzystających z usług operatorów mobilnej telefonii. Największą "wpadką" ostatnich lat był WAP, czyli protokół umożliwiający dostęp do komórkowego Internetu. Mimo olbrzymich sum wydanych na wykreowanie przez operatorów tej usługi, w tym również na subsydiowanie odpowiednich aparatów, zaledwie niewielki procent abonentów korzysta z tej usługi. Według specjalistów z Forrester Research, chociaż w dostęp do Internetu za pomocą technologii WAP wyposażonych jest 23 proc. telefonów, to sądząc po liczbie użytkowników - z WAP korzysta jedynie 3 proc. posiadaczy komórek - jasne jest, że usługi te zostały odrzucone.
Właściwie to nic w tym dziwnego, bo WAP-owskie telefony nie umożliwiają oglądania kolorowych i tradycyjnych stron www, ale przede wszystkim czarno-białych tekstów przygotowanych specjalnie dla WAP.
Chociaż sam WAP jest protokołem pozwalającym na korzystanie z aplikacji internetowych, to dopiero połączenie go z szybką pakietową transmisją danych GPRS sprawia, że można mówić o mobilnym Internecie. Jest to istotny krok, prowadzący do telefonii trzeciej generacji, który kończy erę żółwiego tempa przesyłania danych. Użytkownicy są na stałe połączeni z siecią, a co najważniejsze, płacą za liczbę przesyłanych informacji, a nie za czas połączenia.
GPRS umożliwia wprowadzenie nowych usług dla szerokiego kręgu abonentów, takich chociażby, jak wiadomości multimedialne MMS, które mają zastąpić w przyszłości tak popularne SMS-y czy usługi lokalizacyjne. Jednak w istocie technologia GPRS stanowi obecnie podstawę, na której operatorzy komórkowi budują całą gamę nowych usług, skierowanych do klienta biznesowego. Tu zdecydowanie najpopularniejszą jest przesyłanie danych w ramach tzw. mobilnego biura. Telefon komórkowy w takim wirtualnym biurze spełnia rolę modemu połączonego za pomocą kabla, podczerwieni lub technologii radiowej Bluetooth z komputerem naręcznym albo laptopem, umożliwiając łączność z zasobami sieci internetowej.