Z Internetem w kieszeni

Przed trzema, czterema laty, gdy protokołowi WAP nie udało się przebojem podbić rynku, wydawało się, że koncepcja mobilnego Internetu poniosła totalną klęskę. Dziś, dzięki szybkiej pakietowej transmisji danych GPRS, WAP staje się coraz popularniejszy, a kluczowym hasłem, pod którym w bieżącym roku przebiega rozwój telefonii komórkowej, jest bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Publikacja: 16.06.2003 15:26

Choć telefon komórkowy zgodnie z nazwą swoją i swoich przewodowych odpowiedników kojarzy się z urządzeniem, które służy tylko do uzyskania głosowego kontaktu z drugą osobą, to zarówno operatorzy sieci, jak i producenci sprzętu, oprogramowania i dostawcy tzw. usług dodanych są jak najbardziej zainteresowani w rozszerzaniu ich zastosowań.

Nie wszystkie jednak nowinki i technologie oferowane przez przemysł telekomunikacyjny, często wbrew wcześniejszym badaniom marketingowym, są w stopniu oczekiwanym przez operatorów akceptowane przez klientów. Większość potrafi jednak przyciągnąć i zwielokrotnić liczbę osób korzystających z usług operatorów mobilnej telefonii. Największą "wpadką" ostatnich lat był WAP, czyli protokół umożliwiający dostęp do komórkowego Internetu. Mimo olbrzymich sum wydanych na wykreowanie przez operatorów tej usługi, w tym również na subsydiowanie odpowiednich aparatów, zaledwie niewielki procent abonentów korzysta z tej usługi. Według specjalistów z Forrester Research, chociaż w dostęp do Internetu za pomocą technologii WAP wyposażonych jest 23 proc. telefonów, to sądząc po liczbie użytkowników - z WAP korzysta jedynie 3 proc. posiadaczy komórek - jasne jest, że usługi te zostały odrzucone.

Właściwie to nic w tym dziwnego, bo WAP-owskie telefony nie umożliwiają oglądania kolorowych i tradycyjnych stron www, ale przede wszystkim czarno-białych tekstów przygotowanych specjalnie dla WAP.

Chociaż sam WAP jest protokołem pozwalającym na korzystanie z aplikacji internetowych, to dopiero połączenie go z szybką pakietową transmisją danych GPRS sprawia, że można mówić o mobilnym Internecie. Jest to istotny krok, prowadzący do telefonii trzeciej generacji, który kończy erę żółwiego tempa przesyłania danych. Użytkownicy są na stałe połączeni z siecią, a co najważniejsze, płacą za liczbę przesyłanych informacji, a nie za czas połączenia.

GPRS umożliwia wprowadzenie nowych usług dla szerokiego kręgu abonentów, takich chociażby, jak wiadomości multimedialne MMS, które mają zastąpić w przyszłości tak popularne SMS-y czy usługi lokalizacyjne. Jednak w istocie technologia GPRS stanowi obecnie podstawę, na której operatorzy komórkowi budują całą gamę nowych usług, skierowanych do klienta biznesowego. Tu zdecydowanie najpopularniejszą jest przesyłanie danych w ramach tzw. mobilnego biura. Telefon komórkowy w takim wirtualnym biurze spełnia rolę modemu połączonego za pomocą kabla, podczerwieni lub technologii radiowej Bluetooth z komputerem naręcznym albo laptopem, umożliwiając łączność z zasobami sieci internetowej.

Standardem jest możliwość korzystania bezpośrednio z poziomu telefonu, bez konieczności posiadania komputera, z firmowej lub komercyjnej poczty elektronicznej, sieci firmowej pozwalającej na bezpieczną i nieskrępowaną pracę oraz przeglądanie jej zasobów na wyświetlaczu aparatu telefonicznego, PDA lub laptopa. Możliwe jest również zarządzanie i monitorowanie floty transportowej, co ma szczególne znaczenie dla firm kurierskich czy transportowo-logistycznych.

Polscy operatorzy pod względem rozwiązań technicznych i tempa wcielania w życie nowych technologii i opartych na nich usług nie odstają od innych państw Europy. Wprowadzenie przez działających w naszym kraju operatorów szerokiej oferty mobilnego Internetu opartego na standardach HSCSD i GPRS, usługi WAP i wiadomości multimedialnych MMS, doprowadziło naszą telefonię komórkową do standardu 2,5G.

Odstają natomiast od swych zachodnich odpowiedników, podobnie zresztą jak sieci działające w innych krajach naszego regionu, pod względem struktury przychodów.Według firmy badawczej IDC, przychody z transmisji danych stanowią ledwie 8 proc., wobec 10-15 proc. w Europie Zachodniej i średnio 11 proc. na świecie. Przy czym lwią część z tych 8 proc., stanowią przychody z SMS-ów. Proporcje te mają się jednak zmieniać, by w roku 2006 osiągnąć 24-proc. udział w przychodach sieci komórkowych, działających w Europie Środkowej i Wschodniej. Poza SMS i MMS przychody takie będą generowane przez m.in. usługi lokalizacyjne oraz wzorowane na japońskim I-mode usługi rozrywkowe.

Według ocen analityków, przez najbliższe dwa lata operatorzy GSM mogą swobodnie oferować usługi 2,5G (WAP, GPRS, MMS, Java), które są dopiero w początkowej fazie rozwoju. Nie oznacza to jednak, że nie patrzą i nie próbują jeszcze nowych rozwiązań. I tak, dostępna obecnie oferta wkrótce może zostać uzupełniona o dostęp do Internetu w bezprzewodowej technologii WLAN.

W technologii WLAN (Wireless Local Area Network), czyli bezprzewodowej odmianie sieci LAN, w której stosuje się łącza radiowe lub podczerwień, upatruje się poważnego konkurenta trzeciej generacji telefonii komórkowej UMTS, która może zająć jej miejsce na złotodajnym rynku multimedialnych usług dla klienta biznesowego.

PTK Centertel, operator sieci Idea i IBM Polska, światowy dostawca rozwiązań informatycznych przy współudziale firmy Intel Corporation, producenta chipów do urządzeń informatycznych, podjęły już inicjatywę popularyzacji bezprzewodowego dostępu do Internetu. Dostęp jest realizowany dzięki wykorzystaniu technologii budowy publicznych punktów dostępowych WiFi (ang. Wireless Fidelity), czyli miejsc, w których zwykle przebywa duża grupa osób chętnych do korzystania z Internetu. Będą to między innymi restauracje, kawiarnie, dworce, lotniska, uczelnie oraz centra handlowe. Dzięki hot-spotom, ich użytkownicy będą mogli sprawdzić i wysłać swoją pocztę, przejrzeć ulubione strony w Internecie lub zagrać w gry dostępne w sieci.

Pierwszym efektem inicjatywy jest publiczny hot-spot, uruchomiony 16 kwietnia 2003 roku w hotelu Novotel Warszawa Airport, podczas konferencji Mobile Computing. Hot-spot był udostępniony nieodpłatnie wszystkim chętnym posiadających moduły WLAN do 31 maja 2003 roku.

- Hot-spot w hotelu Novotel jest pierwszą z planowanych instalacji Wireless LAN (WLAN), które Idea Meritum zamierza otworzyć jeszcze w tym roku. W tej chwili dokonujemy dokładnych analiz, które z wybranych wcześniej lokalizacji będą najbardziej odpowiednie dla naszych klientów - mówi Jean Marc Vignolles, wiceprezes zarządu PTK Centertel.

Podróżujący użytkownicy komputerów cenią sobie możliwość bezprzewodowego dostępu do Internetu. Zaspokojenie tej potrzeby wymaga z jednej strony rozwijania infrastruktury sieciowej i odpowiednich usług, z drugiej strony, niezbędny jest rozwój technologii urządzeń przenośnych, bo użytkownicy notebooków chcą uwolnić się od kabli - zarówno sieciowych, jak i zasilających, chcą urządzeń o małych rozmiarach i wadze oraz o dużej wydajności.

Hot-spoty, czyli publiczne miejsca dostępu do Internetu, stają się bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Dzięki wykorzystaniu technologii 802.11b użytkownicy mają możliwość bezprzewodowego, szerokopasmowego dostępu do sieci poprzez wykorzystanie urządzeń mobilnych, np. notebooków lub palmtopów wyposażonych w moduły WLAN. Obecnie wiodący producenci sprzętu wyposażają swoje urządzenia w moduły bezprzewodowe bez żadnych dodatkowych opłat. W przypadku starszych urządzeń, na rynku pojawiają się specjalne karty i rozszerzenia umożliwiające dostęp do hot-spotu.

Oprócz publicznych hot-spotów coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie technologii WiFi w swoich biurach do budowy bezprzewodowych sieci lokalnych. Umożliwia to współpracę wszystkich urządzeń w sposób całkowicie mobilny, bez konieczności korzystania z kabli sieciowych.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją