8 lat rewolucji...

Niektórzy jeszcze pamiętają pierwszą polską analogową sieć komórkową, która była oparta na standardzie NMT 450. Kojarzyła się ona głównie z wielkimi telefonami, przypominającymi kształtem solidną cegłę, słabą jakością połączeń, a także - co dziś wyda się nie do pomyślenia - z opłatami za połączenia przychodzące.

Publikacja: 29.10.2004 11:54

Na prawdziwy przełom w telekomunikacji trzeba było jednak jeszcze trochę poczekać - do roku 1996, kiedy pojawiła się w Polsce cyfrowa sieć komórkowa oznaczona magicznymi literkami "GSM".

W 1996 rynek był postrzegany jako bardzo obiecujący, więc operatorzy przystąpili do zaciekłej walki o klientów. Orężem w tej walce były coraz tańsze aparaty telefoniczne oraz spadające ceny połączeń. Z dzisiejszego punktu widzenia wydaje się, że nawet te optymistyczne oceny i prognozy były mocno zachowawcze i operatorzy nie do końca przewidzieli, jak entuzjastycznie zachowa się rynek w odpowiedzi na mały gadżet, ułatwiający komunikację. Dlatego, zapoczątkowana 8 lat temu rewolucja ciągle trwa. Na marginesie warto zauważyć, że dopiero teraz tak naprawdę dostrzega się, jaki potencjał tkwi w rynku telefonii komórkowej, o czym m.in. świadczy walka, jaka toczyła się o standard telefonii komórkowej, który będzie obowiązywał na największym na świecie rynku chińskim.

Zastąpienie telefonii analogowej techniką cyfrową umożliwiło korzystanie z szerokiego wachlarza usług. W ciągu kilku lat niebywale rozwinęła się technologia. Obok najpopularniejszych SMS-ów, można wysyłać MMS-y, używać GPRS-u, robić zdjęcia, przesyłać coraz więcej danych za coraz mniejsze pieniądze. Lata między 1996-2004 to lawina nowych rozwiązań: wykorzystanie sieci GSM 1800 i możliwość korzystania z połączeń satelitarnych Iridium, innowacyjna usługa Voice over IP, WAP w oparciu o technologię GPRS, VideoMMS. Ruszyły także testy platformy GPRS, umożliwiające szybką transmisję danych.

Po pół roku funkcjonowania pierwszego operatora telefonii GSM, liczba abonentów sięgnęła ponad 100 tysięcy. W tej chwili liczba ta przekroczyła 8 milionów. Komórką posługuje się już co drugi Polak, a prognozy na najbliższe lata przewidują dalszy szybki wzrost liczby użytkowników. Co prawda, jeszcze nie osiągamy wskaźników europejskich, gdzie nasycenie rynku wynosi 80-90%, ale operatorzy zapowiadają, że do tego poziomu dobiją.

Początkowo niedoceniony SMS, wyznaczył nowy styl życia, szczególnie młodzieży. Popularność MMS (czyli przesyłania zdjęć za pomocą telefonu) również rośnie coraz bardziej. Ogólnemu wzrostowi popularności tzw. usług niegłosowych bardzo służą serwowane nam ostatnio obniżki cen połączeń - szczególnie w segmencie pre-paid. Jest to jedna z głównych przyczyn wielkiego sukcesu telefonów na kartę - usługi pre-paidowe są obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem rynku. Rynek dynamicznie się rozwija. Aparaty renomowanych firm można kupić już za złotówkę. Klienci mają do wyboru rozmaite, dostosowane do indywidualnych potrzeb taryfy. Operatorzy prześcigają się w korzystnych rozwiązaniach dla wszystkich grup społecznych, już teraz zapowiadając kolejne obniżanie cen, również dla "abonamentowców".

Na tle innych krajów, w dziedzinie telefonii komórkowej nie mamy się czego wstydzić. Polska sieć od strony technicznej należy do jednej z najnowocześniejszych na świecie, a nowe zaawansowane technologie i usługi są w Polsce uruchamiane w tym samym czasie - lub nawet wcześniej - niż w innych krajach europejskich. W tym roku Era rozpoczęła testy telefonii trzeciej generacji. Pierwszym etapem w tworzeniu sieci UMTS jest Warszawa. Przyznana w grudniu 2002 roku koncesja przewiduje, że do końca 2007 roku sieć UMTS powinna objąć swym zasięgiem co najmniej 20% terytorium kraju. Obecnie na świecie działa około 44 sieci telefonii cyfrowej 3G na czterech kontynentach - w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Azji. Prędkość transmisji w systemie UMTS zapewnia nową jakość, m.in. poprzez ofertę nowych usług multimedialnych. UMTS w przyszłości umożliwi odbiór sygnału telewizyjnego, wideokonferencje oraz rozmowy przez wideotelefony. Ta nowość jeszcze nie zdobyła takiego zaufania ze strony użytkowników w Europie, jak GSM. Jednakże do UMTS musimy się po prostu przyzwyczaić. Usługi 3G są na razie zbyt drogie dla przeciętnego użytkownika komórki, ale niewątpliwie UMTS jest kolejnym przebłyskiem rewolucji, która pewnie w ciągu kolejnych 8 lat zmieni społeczny styl życia.

Najnowsze rozwiązania technologiczne zaczynają towarzyszyć ludziom niemal na każdym kroku. Nie należy się jednak obawiać, że stracą ludzki wymiar. Technologia jest sprzymierzeńcem człowieka - ma służyć głównie ułatwianiu życia. W samej telefonii komórkowej zdarzyło się już wiele, ale najlepsze wciąż jeszcze przed nami.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją