Dobry rok polskiego internetu

Miniony rok był przełomowy, jeśli chodzi o rynek reklamy internetowej. Na koniec 2004 r. liczba internautów w Polsce sięgnęła 8 milionów, wynika z badań przeprowadzonych przez IAB Polska.

Publikacja: 30.04.2005 08:32

Bezsprzecznie obecnie internet jest najszybciej rozwijającym się medium na świecie. Wiąże się to m.in. z korzystnymi zmianami legislacyjnymi, ułatwiającymi rozwój rynku, a także ze stałym obniżaniem się kosztów instalacji oraz opłat dostępowych, a co za tym idzie, rozwojem dostępu do internetu szerokopasmowego. W 2004 roku dostęp do internetu miało blisko 813 milionów osób na świecie. Liderami internetu w skali globalnej są Szwecja (74% internautów) i Holandia (66%). W Polsce w okresie od grudnia 2003 r. do grudnia 2004 r. przybyło ponad milion nowych internautów. W tej chwili dostęp do internetu ma w naszym kraju 23,5% osób. IAB szacuje, że w 2005 roku zostanie przekroczony kolejny psychologiczny próg liczebności internautów. Prawdopodobnie już w pierwszym półroczu 2005 r. ich liczba może osiągnąć 10 mln.

Kim jest internauta?

Użytkownicy online w Polsce to osoby dobrze wykształcone, o wysokim statusie społecznym i majątkowym. Wykształcenie wyższe ma 16% użytkowników. Ponadto dużą grupę stanowią osoby uczące się, w tym studenci i uczniowie szkół pomaturalnych (22%). W ostatnich latach zmieniała się także proporcja korzystania z sieci przez kobiety i mężczyzn. W połowie 1999 roku wśród internatów było dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet (odpowiednio 65,4 i 34,6%), a obecnie stosunek ten wynosi odpowiednio 55 i 45%

Polski internet w dalszym ciągu pozostaje medium dużych aglomeracji i obszarów o dobrze rozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Województwa z największą liczbą internautów to mazowieckie (21%), śląskie (15%), małopolskie (9%), dolnośląskie (8%) i wielkopolskie (8%).

Z raportu IAB wynika, że coraz częstszym miejscem korzystania z internetu staje się dom. Jak pokazują badania prowadzone od 2000 roku przez TNS OBOP, w ciągu ostatnich czterech lat odsetek osób korzystających z sieci w domu podwoił się i wyniósł na koniec 2004 r. 70% Coraz mniejszą grupę stanowią osoby łączące się z siecią z pracy (spadek z 36% do 24% w ciągu 4 lat).

Wraz ze zwiększaniem zasięgu internetu, wzrasta także aktywność jego użytkowników. W 2004 roku średnia miesięczna liczba odsłon w polskim internecie wynosiła około 7,5-8 mld. Czas, jaki w ciągu tygodnia polscy internauci poświęcają internetowi, jest jednym z najkrótszych w Europie - średnio 3,9 godz. tygodniowo. W tym zakresie wyprzedzają nas wszystkie internetowe potęgi, ale również takie kraje, jak np. Węgry, gdzie każdy internauta spędza w sieci średnio 5,3 godz. w tygodniu. Średnia ta jest jeszcze wyższa dla krajów tzw. starej Unii - w Hiszpanii wynosi 11,2 godz. tygodniowo, we Włoszech 8,6 godz., a w Szwecji 7,7 godz.

Przełom

w reklamie internetowej

W 2004 r. wpływy z reklamy osiągnęły lub nieznacznie przekroczyły prognozowany poziom 87 mln złotych wydatków netto, co stanowi wzrost o około 74% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poza zwiększeniem się wpływów netto, duże znaczenie dla branży ma najwyższy od kilku lat wzrost dynamiki nakładów na internet, który jest obecnie najszybciej rozwijającym się medium reklamowym w Polsce. Na koniec 2004 roku wartość rynku reklamy w Polsce szacowano na 4,39 mld złotych, oznacza to, że internet stanowił już 1,98% całości wydatków reklamowych w Polsce. Na podstawie analizy doświadczeń innych krajów europejskich, IAB szacuje, że dynamika rozwoju reklamy internetowej w Polsce może znacząco osłabnąć dopiero po osiągnięciu około 5% udziału w wydatkach na reklamę, co może nastąpić najwcześniej w 2010 r. Najwięksi gracze na rynku polskiej reklamy internetowej w 2004 r. to głównie firmy z sektora finansowego. Ich udział w budżetach reklamowych w pierwszym półroczu wzrósł z 29 do 31%, by na koniec 2004 r. ustabilizować się na poziomie 27%. Rok 2004 to także rok branży FMCG w internecie. Wydatki tej branży podwoiły się w porównaniu z rokiem 2003.

Jednym z czynników wzrostu reklamy online było pojawienie się firm z innych kategorii, które dotychczas nie wykorzystywały internetu jako narzędzia swojej promocji. Do nowych podmiotów i branż na rynku reklamy internetowej zaliczają się między innymi firmy oferujące leki z kategorii OTC, firmy odzieżowe, a także nowi gracze na rynku transportowym (tanie linie lotnicze). Udział branży transportowej w wydatkach reklamowych utrzymał się na poziomie zbliżonym do 2003 r. i oscylował w granicach 12%. Największy spadek udziału zanotowała branża telekomunikacyjna. Pod koniec pierwszego półrocza 2004 roku jej udział był o 7 punktów procentowych niższy niż w roku 2003 (spadek z 22 do 15%), by na koniec drugiego kwartału ustabilizować się na poziomie 20%

E-commerce łagodnie w górę

Wyraźne ożywienie można też obserwować na rynku e-commerce. Wprawdzie liczba sklepów internetowych w Polsce pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie od kilku lat i oscyluje w granicach 600-700, ale zauważalnym trendem jest powstawanie przedsięwzięć o zdecydowanie niszowym charakterze. Przedsiębiorcy coraz częściej kierują się zasadą, że do sukcesu w e-handlu nie wystarczy sam sklep internetowy, lecz dobry pomysł na produkt. I to właśnie dobry produkt w połączeniu z szybkim i tanim kanałem dystrybucji przyciąga konsumentów do zakupów online. Wraz z rozwojem e-commerce rośnie także średnia wartość transakcji obsługiwanych w internecie. Główną przyczyną tego trendu był nagły wzrost transakcji dokonywanych w serwisach linii lotniczych, firmach turystycznych oraz sklepach oferujących usługi i sprzęt GSM.

Na podstawie raportu "Internet 2004.

Polska, Europa i świat" opublikowanego przez IAB Polska.

IT
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją