Technologia w służbie finansów

W polskiej branży finansowej, w której mamy do czynienia zarówno z procesami konsolidacyjnymi, jak i nasiloną rywalizacją, nakłady na informatyzację wzrastają w tempie około 8% rocznie (według danych IDC).

Publikacja: 29.11.2005 08:02

Firmy z sektora bankowego i ubezpieczeniowego chętnie inwestują w nowe rozwiązania informatyczne, szczególnie takie, które wspierają je w budowaniu relacji z klientami i partnerami. Egzotyczna do niedawna bankowość elektroniczna stała się codziennością i standardem. Na znaczeniu zyskują narzędzia informatyczne, które wspomagają funkcjonowanie zarządzania, marketingu i sprzedaży, w szczególności Business Intelligence, a także systemy zarządzania bezpieczeństwem i wykrywania nadużyć.

Systemy Wspomagania Decyzji

Banki i instytucje ubezpieczeniowe - jako duże przedsiębiorstwa - potrzebują wsparcia procesu decyzji, podejmowanych przez pracowników na różnych szczeblach. Decentralizacja działalności instytucji finansowych wymusza zastosowanie rozwiązań informatycznych, wspierających gromadzenie i zarządzane informacją (MIS - Management Information System). Historycznie, pierwszymi obszarami wykorzystania rozwiązań raportowych było dostarczanie sprawozdań obowiązkowych organom nadzorującym rynek. Obecnie, kluczowe wartości, jakich należy poszukiwać we wdrożeniach rozwiązań typu Business Intelligence w sektorze finansowym, leżą w optymalizacji, przyśpieszeniu i racjonalizacji procesu podejmowania decyzji (w takich obszarach, jak: zarządzanie ryzykiem, wykrywanie nadużyć czy działania sprzedażowe i marketingowe).

Business Intelligence

w relacjach z rynkiem

Rozwiązania klasy CRM, wspomagające zarządzanie kontaktami z klientem oraz "self-service", są standardowymi narzędziami wykorzystywanymi zarówno w bankach, jak i instytucjach ubezpieczeniowych. Systemy te usprawniają działanie operacyjne: obsługę klienta, zarządzanie kampaniami marketingowymi lub kanałami sprzedaży. Potencjał tych rozwiązań rośnie wraz z możliwością zaprzęgnięcia w nie systemów analitycznych, które na podstawie analizy danych historycznych pozwalają na poprawę procesów sprzedażowych. Na tej podstawie można na przykład uzyskać informację o preferencjach klientów, czy dokonać wyboru optymalnego kanału kontaktu.

Zarządzanie ryzykiem

Dla instytucji finansowych pierwszoplanowe znaczenie ma zaufanie, jakim obdarzają je klienci. Banki i firmy ubezpieczeniowe są instytucjami zaufania publicznego i podlegają ścisłej kontroli ze strony organów nadzorczych. Na przykład w sektorze bankowym wprowadzenie Nowej Umowy Kapitałowej, tzw. Bazylea II, nakłada na nie szereg obowiązków związanych z pomiarem ekspozycji na ryzyko oraz utrzymania odpowiednich rezerw kapitałowych z niego wynikających. W tym obszarze obserwuje się intensywny rozwój rozwiązań informatycznych, które pozwalają na lepsze zarządzanie ryzykiem kredytowym, rynkowym i operacyjnym.

Bezpieczeństwo

w instytucjach finansowych

Ważnym obszarem, ściśle związanym z kluczowym dla instytucji finansowych bezpieczeństwem danych, są rozwiązania wspierające zarządzanie tożsamością, dostępem do aplikacji i danych. Instytucje finansowe - z samej definicji swojego biznesu - muszą dbać o bezpieczeństwo i poufność danych, a także chronić je przed nieuprawnionym dostępem (zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz organizacji). W przypadku rozległych i złożonych środowisk informatycznych, pojawia się wiele obszarów zagrożenia dla danych ze strony nieuprawnionych użytkowników. Centralne zarządzanie tożsamością i dostępem do aplikacji i danych umożliwia jednorazową weryfikację osoby logującej się do systemu i automatyczne udostępnianie określonych zasobów, zmniejszając dodatkowo liczbę koniecznych do zapamiętania haseł. W sytuacji gdy dochodzi do incydentów łamania ustalonej polityki bezpieczeństwa, dzięki użyciu wbudowanych mechanizmów audytu i monitorowania, centralne systemy zarządzania gwarantują ich wykrywanie, śledzenie, a na dłuższą metę - eliminowanie.

Autor to zastępca dyrektora Działu Rozwiązań IT

MATRIX.PL

IT
Technologie
Medicalgorithmics: Medtech celuje w zysk
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
All In! Games: audytor odmawia wydania opinii. Co na to zarząd?
Technologie
Firmy robią zbyt mało, by stawić opór hakerom
Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją