eCard Zarząd chce sprzedać bankomaty?

Ostatnie posiedzenie rady nadzorczej eCardu nie stało się, wbrew obawom inwestorów, okazją do starcia dwóch zwaśnionych udziałowców: Smart Capital, który kontroluje 25,36 proc. kapitału, i Capital Partners (24,28 proc.).

Publikacja: 13.03.2009 00:43

eCard Zarząd chce sprzedać bankomaty?

Foto: Archiwum

Akcjonariusze od kilku miesięcy prowadzą wojnę o kontrolę nad giełdową spółką.

Tematem obrad rady, zwołanej z inicjatywy Macieja Giżyńskiego (przedstawiciel Smart Capital), miało być zawieszenie w pełnieniu obowiązków prezesa Konrada Korobowicza, reprezentującego Capital Partners. Miał go zastąpić Radosław Sosnowski związany ze Smart Capital. Na tę samą godzinę i w tym samym miejscu członków rady nadzorczej zaprosił Adam Chełchowski z Capital Partners. Zebrani mieli wyrazić zgodę na sprzedaż aktywów.

– Nie zajmowaliśmy się zmianami kadrowymi – powiedział Paweł Bala, prezes Capital Partners i członek rady nadzorczej eCardu. – Rozmawialiśmy, jak wyprowadzić eCard na prostą i wydaje się, że doszliśmy do porozumienia, że nie będzie to możliwe bez odchudzenia spółki – dodał.

Zebrani rozeszli się jednak bez podjęcia uchwał. Bala nie chciał zdradzić, jakie aktywa zamierza upłynnić eCard. Spółka nie posiada żadnych nieruchomości. Jej działalność opiera się na trzech liniach biznesowych. Tylko jedna – usługi z obszaru e-commerce (m. in. autoryzacja transakcji kartami kredytowymi w internecie) jest rentowna. Pozostałe dwie linie: sieć bankomatów i usługa 3DS (umożliwia rozliczanie transakcji internetowych zwykłymi kartami płatniczymi) przynoszą straty.

Trudno oczekiwać, żeby eCard zdecydował się wycofać z e-commerce, w którym to segmencie spółka ma już wyrobioną markę, a w przypadku autoryzacji transakcji kartowych kontroluje aż 90 proc. rynku. Niemożliwe wydaje się też znalezienie kupca na 3DS, bo usługa nie przynosi żadnych przychodów. Pozostaje zatem sprzedaż sieci bankomatów.

Sieć składa się z 320 maszyn. Przedstawiciel Capital Partners nie chciał potwierdzić, że eCard zamierza sprzedać bankomaty. Przyznał jednak, że transakcja, nad którą pracuje zarząd, oznaczała będzie koniec kłopotów, a zastrzyk pieniędzy pozwoli spółce normalnie funkcjonować. Sfinalizowania transakcji można oczekiwać w tym półroczu.

IT
Technologie
Które sieci komórkowe wybierali polscy użytkownicy? Zwycięzca jest jeden
Technologie
Prywatni nadawcy powiększyli zyski. Rok TVN i Pulsu
Technologie
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Technologie
yarrl pozyskał kolejną dużą umowę
Technologie
UKE: rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2024 r. wyhamował
Technologie
Prześwietlamy fuzje i przejęcia w sektorze IT. Jakie ciekawe trendy widać?