Rozwój dilerskiej sieci sprzedaży i inwestycje to moje priorytety

Wywiad „Parkietu” z Eugeniuszem Pajączkiem, nowym prezesem Elzabu, rozmawia Natalia Wojciechowska

Publikacja: 01.04.2009 01:16

Rozwój dilerskiej sieci sprzedaży i inwestycje to moje priorytety

Foto: ROL, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

[b]Czy główni akcjonariusze Elzabu – spółki Exorigo i Upos – którzy mają 32 proc. głosów, chcą zmniejszyć zaangażowanie w spółce w związku z fiaskiem fuzji tych trzech spółek?[/b]

Nie. Moja nominacja na stanowisko prezesa jest tego dowodem. Dobrze przemyślałem swoją decyzję i podjąłem się tego zadania, bo mam pomysły na rozwój Elzabu. Niepowodzenie fuzji uczyniło ich realizację trudniejszą, ale nie niemożliwą.

[b]Czy zamierza Pan zmienić strategię spółki? Ta uchwalona na początku 2008 roku (na lata 2008–2010) zakładała m.in. wchodzenie w nowe segmenty rynku urządzeń fiskalnych, rozwój przez przejęcia i zwiększanie sprzedaży eksportowej.[/b]

Nie zamierzam. Ta strategia jest słuszna i trzeba kontynuować jej wdrażanie w sposób bardziej zdecydowany, być może będzie to tylko wymagało więcej czasu. Teraz najważniejszy jest rozwój sieci dilerskiej – przez którą realizowana jest większość sprzedaży Elzabu – i aktywne wspieranie dilerów. Ponadto Elzab musi rozszerzać ofertę produktową, by dostarczać urządzenia fiskalne do segmentów, w których jest nieobecny, w tym do dużych sieci handlowych. Chcemy też szukać niszy rynkowych i zacząć produkcję urządzeń dla takich sektorów, jak gastronomia, stacje paliw. W dalszej kolejności jest rozwój sprzedaży zagranicznej, ale nie spodziewam się, by zwiększyła się w tym roku (eksport stanowi mniej niż 5 proc. przychodów – przyp. red.). Wszystko to wymaga znaczących wydatków na inwestycje. W minionych latach w Elzabie pielęgnowano wyniki, a zaniedbano inwestycyjne potrzeby firmy. Nie jest to zarzut wobec poprzednich zarządów, odbywało się to na życzenie akcjonariuszy.

[b]Ile wyniosą wydatki na inwestycje w tym roku? [/b]

Na razie nie jestem w stanie podać konkretnej kwoty. Propozycję objęcia stanowiska prezesa otrzymałem zaledwie tydzień temu. Z pozostałymi członkami zarządu zamierzam teraz rozpocząć prace nad szczegółowymi założeniami do strategii i przedstawić je radzie nadzorczej w ciągu kilku miesięcy.

[b]A jeśli chodzi o akwizycje, jakimi firmami jesteście zainteresowani?[/b]

Jeszcze gdy BBI Capital był największym akcjonariuszem Elzabu, powstała lista firm – potencjalnych celów, których przejęcie dawałoby największy efekt synergii. Do rozmów wytypowano Exorigo i Upos, nie było bowiem w zasadzie sensowniejszego wyjścia. Ponieważ ten scenariusz mniejszościowi akcjonariusze Elzabu odrzucili, akwizycje nie będą na razie priorytetem. Oczywiście, jeśli okaże się, że na rynku istnieje podmiot, który ma kompetencje w segmentach, w których Elzab chce się rozwijać, i jest wystawiony na sprzedaż po atrakcyjnej cenie, to na pewno się nad taką okazją zastanowimy.

[b]Nie żałuje Pan zatem, że nie doszło do kompromisu z Polsinem i Agencją Rozwoju Przemysłu w sprawie warunków fuzji?[/b]

Gdyby kompromis był możliwy, na pewno byśmy go osiągnęli. Zresztą kwestia wyceny i parytetu wymiany udziałów nie była w ogóle przedmiotem dyskusji. Ci akcjonariusze po prostu zanegowali sam pomysł połączenia się z Exorigo i Uposem.

[b]Działalność Exorigo i Uposu jest częściowo konkurencyjna wobec Elzabu. Czy nie występuje tu konflikt interesów?[/b]

Nie, ponieważ te firmy funkcjonują na innych rynkach. Elzab produkuje urządzenia dla małych i średnich przedsiębiorstw, a głównym kanałem jego sprzedaży jest sieć dilerska. Natomiast Exorigo i Upos dostarczają sprzęt bezpośrednio do dużych sieci handlowych. Ponadto sprzedaż urządzeń stanowi dla nich kilkanaście procent przychodów. Większość to usługi serwisowe i sprzedaż oprogramowania kasowo-zarządzającego. Właśnie z tego powodu oczekiwaliśmy po fuzji znaczącego efektu synergii.

[b]Czy na obecnym etapie, bez tworzenia związków kapitałowych, jest planowana współpraca Elzabu z Exorigo i Uposem?[/b]

Tak, Exorigo i Upos mogą być dla Elzabu przykładowymi partnerami pomagającymi w wejściu do dużych sieci handlowych. W takim układzie Elzab będzie dostarczać urządzenia fiskalne, a Upos i Exorigo zintegrowane z nimi systemy informatyczne do zarządzania sprzedażą. Dużych klientów interesują tylko kompletne rozwiązania. Jednak, jak już mówiłem, dla nas najważniejszy jest rozwój i wspieranie sieci dilerów oraz umożliwienie im zaistnienia z urządzeniami Elzabu w tym segmencie.

[b]Jeszcze przed rezygnacją poprzedniego prezesa Pawła Dudziuka zarząd zaproponował skup akcji własnych. W ciągu miesiąca podrożały one o 50 proc., czy jest więc sens go inicjować? Elzab potrzebuje inwestycji.[/b]

Wszystko będzie uzależnione od wyceny walorów. Głosowanie nad uchwałą odbędzie się za kilka tygodni i mamy jeszcze trochę czasu, by podjąć decyzję o tym, czy ten skup zostanie uruchomiony. A nawet jeśli zostanie przeprowadzony, może mieć ograniczony zasięg. Szczegóły przedstawimy dwa tygodnie przed walnym zgromadzeniem, czyli w połowie kwietnia.

[b]Dziękuję za rozmowę. [/b]

Technologie
Atende zamieniło straty w zyski. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Polskie firmy ciągle nie mogą wyjść z dołka
Technologie
yarrl z dużą umową. Akcje drożeją
Technologie
Telekomy rozwiną skrzydła w kolejnych kwartałach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Technologie
Cloud Technologies przejmuje w Kanadzie
Technologie
Spyrosoft idzie jak burza. Akcje drożeją