Na potrzebę przeprowadzenia takiego procesu wskazało aż 88 proc. ankietowanych. W dalszej kolejności (81 proc. odpowiedzi) wskazują na potrzebę wirtualizacji (konsolidacji i optymalizacji) posiadanej infrastruktury teleinformatycznej. Podobną popularnością cieszyły się będą inwestycje w zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) i usługi sieciowe.
Stosunkowo mało szefów pionów IT (tylko 44 proc.) za priorytetowe uznało zakup systemów do zarządzania ryzykiem. W globalnym badaniu wskaźnik wynosił aż 73 proc. – Myślę, że to konsekwencja faktu, że polskie firmy inwestują w technologie dopiero od kilkunastu lat. Korzystają zatem z nowoczesnych rozwiązań, które mają już moduły do zarządzania ryzykiem – tłumaczy Anna Sieńko, dyrektor generalny IBM Polska. Wśród respondentów objętych ankietą na całym świecie za najważniejszy trend (86 proc. wskazań) uważany jest zakup systemów do analizy danych (aplikacje klasy business inteligence - BI).
IBM przeprowadził swoje badania na grupie blisko 2,6 tys. dyrektorów działów IT z 78 krajów na całym świecie. Reprezentowali 19 branż. To pierwsza tak kompleksowa analiza pokazująca potrzeby przedsiębiorstw jeśli chodzi o informatykę.
W Polsce odpowiedzi na ankietę udzielili szefowie pionów IT z pięciu sektorów gospodarki. Przedstawiciele IBM odmawiają ujawnienia dokładniejszych danych. Zapewniają jednak, że była to reprezentatywna grupa.