Przy tej liczbie jej udział w tym rynku, którego wielkość szacowana jest na ponad 1 mln podmiotów, to 11–12 proc., czyli nieco mniej niż mówiły szacunki Urzędu Komunikacji Elektronicznej (16 proc.).

– W tym roku chcemy zdynamizować sprzedaż usług dla tego rodzaju klientów, tak aby powiększyć udział w rynku o dodatkowe kilka punktów procentowych – mówi Karol Wieczorek z biura prasowego Netii. Według niego w I kwartale bieżącego roku operator odnotowuje dwukrotnie lepsze wyniki sprzedażowe w omawianym segmencie niż w analogicznym okresie 2009 roku. Wieczorek nie podał jednak, ile firm SOHO/SME pozyskała Netia w tym okresie rok wcześniej. Pytany, czy spółka celuje w tym roku w 20-proc. udział w rynku – zaprzeczył. – To mało realne – powiedział.

Spółka tłumaczy zainteresowanie małymi przedsiębiorstwami m.in. tym, że to ciągle dynamicznie rosnący rynek. Pod względem liczby firm, bo jeśli chodzi o przychody, które Netia odnotowuje dzięki ich obsłudze, to są podobne z kwartału na kwartał. W ciągu trzech ostatnich miesięcy 2009 roku wyniosły 45 mln zł, a marża EBITDA 32,3 proc. W I kwartale 2009 roku było to odpowiednio 45 mln zł i 33,7 proc. W porównaniu z segmentem klientów indywidualnych marże te są ponaddwukrotnie wyższe.

Netia chce zwiększyć udział w rynku SOHO/SME m.in. za sprawą aktywniejszej polityki prosprzedażowej. 1 kwietnia wprowadziła promocyjne oferty, obniżając m.in. ceny połączeń na komórki i wprowadzając abonament z nielimitowaną liczbą minut rozmów lokalnych i międzymiastowych.