Nowa strategia Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest już praktycznie gotowa – powiedziała Anna Streżyńska, prezes Urzędu. – Plan podporządkowuje wszystko jednemu celowi: w 2015 r. Internet dla każdego. Z realizacją założeń UKE wiąże się kilka istotnych zmian na rynku.
[srodtytul]Neutralność pasma [/srodtytul]
Największe sieci mobilne: Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa i Centertel wystąpiły o zmiany w rezerwacji częstotliwości z zakresu 1800 i 900 MHz, tak, aby mogły wykorzystywać je do dowolnych celów (nie tylko telefonii głosowej) i w dowolnej technologii. – Właściwie wszyscy operatorzy wystąpili potem o zmiany w rezerwacjach częstotliwości 900 i 1800 MHz. Otrzymali ją w tym roku już Polkomtel i PTC, zdaje się, że czeka Orange – mówi Streżyńska. Operatorzy dążą do zmian w rezerwacjach, bo chcą je wykorzystywać do szybkiej transmisji danych 4G. Aby zwiększyć dostępność mobilnych sieci internetowych, UKE zaproponowało operatorom porozumienie. Spowolni niekorzystne dla nich zmiany stawek hurtowych (tzw. MTR) w zamian za dodatkowe inwestycje. – Wszyscy operatorzy wyrazili zainteresowanie, nawet początkowo ostrożny Pol-komtel. Oczywiście mają swoje uwagi. Proponują też na razie relatywnie niewielkie inwestycje, bo idące w 50 mln zł na każdą z firm. Zażądaliśmy jednak metodologii obliczania korzyści, jakie operatorzy mogą osiągnąć dzięki nowej polityce MTR – mówi Streżyńska.
Na stacjonarnym rynku wiele zależy od Telekomunikacji Polskiej, która dokładnie rok temu się zobowiązała, że zainwestuje blisko 3 mld zł w budowę i modernizację 1,2 mln łączy w zamian za stabilizację warunków regulacyjnych.
[srodtytul]Problem nie w inwestycjach[/srodtytul]