Partnerzy w Riverside najpierw nie znaleźli czasu, aby z nami porozmawiać na ten temat, a następnie odmówili komentarza na pytania o zainteresowanie Multikinem. Nie uzyskaliśmy też odpowiedzi na pytania, czy fundusz ocenia sektor kinowy jako interesujący i czy mieści się on w jego strategii. Jedyne pytanie, na które odpowiedziano, to pytanie o zasoby kapitałowe finansowej instytucji. – Inwestujemy z IV Funduszu Europejskiego przeznaczonego na inwestycje w Unii Europejskiej i Turcji w niszowe spółki o wartości 15–150 mln euro. Ponieważ fundusz został niedawno zebrany, mamy jeszcze około 300 mln euro do wydania – poinformował Paweł Okoński, wiceprezes Origination Central & Eastern Europe, Riverside Europe Partners.
Właścicielami Multikina, drugiego w kraju pod względem udziału w rynku operatora, są grupa ITI (86 proc.) oraz Apollo Real Estate Advisors (z 14 proc.). Firma ta została mniejszościowym właścicielem akcji?Multikina w zamian za udziały w sieci kin Silver Screen w 2008 r.
Z naszych szacunków wynika, że właściciele za 100 proc. akcji Multikina mogliby uzyskać 247–300 mln zł. Kupujący musiałby wziąć na siebie dług spółki (około 125 mln zł).
Multikino wybierało się od dłuższego czasu na GPW. W listopadzie złożyło nawet prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego. Zarząd zapewnia jednak, że firma jest interesująca zarówno dla giełdowych, jak i innych inwestorów.