Producent insuliny ustalił już z koncernem farmaceutycznym Bayer Healthcare Company zakres wykorzystania fabryki Biotonu w Chinach. – Trwają finalne uzgodnienia – powiedział „Parkietowi" Sławomir Ziegert, prezes Biotonu. Od tych uzgodnień Bayer uzależnia wypłatę polskiej spółce 24,8 mln euro za wyłączną licencję na sprzedaż insuliny Biotonu w Chinach. W sumie opłata licencyjna wynosi 31 mln euro, ale na konto spółki do dziś wpłynęła tylko pierwsza transza wynagrodzenia.
Trudne rozmowy z Bayerem
Negocjacje w sprawie chińskiej fabryki trwają od wielu miesięcy. Na początku sierpnia władze Biotonu przekonywały, że wpłata pozostałej kwoty wynagrodzenia od Bayeru to kwestia „kilku najbliższych tygodni". Dziś zapewniają, że rozmowy są na finiszu. – Fabryka w Chinach była budowana z myślą o pakowaniu w niej insuliny na rynek chiński, a obecnie chcemy ją wykorzystać jako centrum logistyczne na inne rynki Azji i Pacyfiku – zapowiada Ziegert.
Tymczasem Bioton już w ubiegłym roku zaksięgował w całości wpływy od Bayeru. Przychody z tego tytułu wyniosły 123 mln zł. Przedstawiciele spółki informują, że pomimo przedłużających się rozmów z koncernem nie ma potrzeby tworzenia specjalnych rezerw w jej bilansie. O wypłatę zaległego wynagrodzenia spokojni są także analitycy. – Widzę bardzo znikome ryzyko, że ta kwota nie wpłynie na konto spółki. To tylko kwestia czasu, bo spełniły się przecież wszystkie warunki umowy z Bayerem, a sprzedaż insuliny ruszyła – uspokaja Tomasz Jachowicz, analityk BM DnB Nord. Polska insulina jest dostępna w Chinach od września ubiegłego roku – na razie w 700 chińskich szpitalach, ale plany Bayeru zakładają wprowadzenie produktu do kolejnych 2 tys. placówek do końca roku.
W sumie przychody z realizacji 15-letniego kontraktu z Bayerem w Chinach mają wynieść od 1,548 do 2,005 mld dolarów. Z tego do grupy Bioton trafić ma od 225 mln do 270 mln dolarów.
Rusza sprzedaż w Rosji
Spółka dostała natomiast zielone światło na otrzymanie pierwszej części opłaty licencyjnej od koncernu GlaxoSmithKline (GSK), który ma wyłączność na sprzedaż produktów Biotonu w Rosji. Wczoraj Bioton wysłał Glaxo pierwszą dostawę insuliny. Ponadto w sierpniu polska spółka wysłała do Rosji pierwszą partię urządzeń do podawania insuliny. – Wykonanie tych dostaw powoduje uruchomienie, zgodnie z umową z GSK, płatności w wysokości 2,5 mln dolarów za udzieloną przez Bioton licencję na sprzedaż – wyjaśnia Ziegert. Całe wynagrodzenie dla Biotonu z tego tytułu może wynieść nawet 7 mln dolarów. Do tego dojdą oczywiście zyski ze sprzedaży.