Korupcji, prania pieniędzy i nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym dotyczą artykuły, na podstawie których Prokuratura Apelacyjna w Katowicach postawiła zarzuty m.in. prezesowi oraz przewodniczącemu rady nadzorczej MNI.
Nawet 3 mln zł kaucji
Obaj: Andrzej P. i warszawski prawnik Michał T. uniknęli aresztu, wpłacając wczoraj kaucje. W przypadku Andrzeja P. prokuratura zażądała najwyższej kwoty, bo 3 mln zł. Gazeta.pl podała, że miał on być „głównym rozgrywającym afery", której dotyczy śledztwo prokuratury.
Choć rada MNI nie odwołała Andrzeja P. ze stanowiska prezesa, to nie jest jasne, kto obecnie kieruje firmą. A to dlatego, że w czasie gdy P. był zatrzymany, nadzorcy dokonali zmian w organach statutowych spółki. Na przewodniczącego rady wybrali Roberta Gwiazdowskiego, a tymczasowym prezesem został Marek Południkiewicz, do tej pory szef zarządu spółki zależnej – MNI Telecom. Południkiewicz odpowiada za działanie telekomunikacyjnego biznesu w grupie kapitałowej.
„Rada nadzorcza informuje inwestorów, że sprawy osobiste prezesa zarządu nie mają wpływu na prowadzenie bieżących spraw spółki" – zapewniła wczoraj rada w komunikacie. Posiedzenie nadzorców zostało przerwane do 30 listopada.
„Powtarzalny mechanizm"
Co zarzuca prokuratura menedżerom związanym teraz z MNI? Wczoraj wczesnym popołudniem Prokuratura Apelacyjna w Katowicach potwierdziła, że chodzi o śledztwo, które dotyczy zdarzeń korupcyjnych z lat 1998–2004, do których dochodziło na kanwie różnych procesów prywatyzacyjnych. „W toku śledztwa ujawniono powtarzalny mechanizm uzyskiwania korzyści majątkowych przez różne osoby – zarówno pełniące funkcje publiczne – chodzi o ludzi zatrudnionych w Ministerstwie Skarbu Państwa, które prowadziły procesy prywatyzacyjne, jak i o osoby zatrudnione w firmach, które w toku procesów prywatyzacyjnych wykonywały czynności doradcze na rzecz Skarbu Państwa i w tej części działalność tych firm była finansowana ze środków publicznych" – podała. Z wtorku na środę prokuratura?zatrzymała w sumie pięć osób, a wśród nich popularnego generała Gromosława Cz. (zasiadał w 2003 r. w radzie MNI). Miał on odegrać rolę doradcy?RWE przy prywatyzacji STOEN-u.