Współczesne firmy toną w zalewie informacji i danych, które muszą gromadzić, obrabiać i przechowywać. Żeby sprostać tym wymaganiom, potrzeba sporych nakładów finansowych na stworzenie odpowiedniej infrastruktury informatycznej i zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Receptą może być skorzystanie z usługi centrum przetwarzania danych (data center).
Segment z krótką historią
Pierwsze centra przetwarzania danych pojawiły się w Polsce wraz z zagranicznymi koncernami informatycznymi, które otwierały u nas swoje oddziały. W bardziej rozwiniętych gospodarkach korzystanie ze wsparcia zewnętrznych firm w obsłudze infrastruktury IT jest powszechne. Polskie przedsiębiorstwa, nawet te największe, jeszcze do niedawna wolały jednak samodzielnie sprawować nadzór na gromadzonymi informacjami. Dlatego outsourcing IT w tym obszarze zdobywał zwolenników bardzo powoli. Dopiero od kilku lat trend się zmienił.
W Polsce istnieje już kilkadziesiąt obiektów data center z całodobowym monitoringiem, rygorystycznymi procedurami dostępu do pomieszczeń (systemy kontroli dostępu, telewizji nadzoru oraz kontroli włamania i napadu) ze specjalnymi systemami przeciwpożarowymi. W centrach danych musi być utrzymywana stała temperatura i wilgotność powietrza. Dzięki temu sprzęt jest mniej narażony na awarię. Standardem jest osobna instalacja elektryczna, która zapewnia ciągłość funkcjonowania.
Nie warto na swoim
Na budowę własnego centrum przetwarzania danych z reguły decydują się tylko duże firmy, głównie banki i spółki telekomunikacyjne. Dla mniejszych podmiotów posiadanie własnego data center jest po prostu nieopłacalne. Nie można bowiem zapominać, że stworzenie od podstaw i wyposażenie takiego obiektu nie kończy wszystkich nakładów z tym związanych (oczywiście oprócz normalnych kosztów eksploatacyjnych). Decydując się na usługę w zewnętrznym data center, klient może swobodnie dokupywać usługi coraz wyższego poziomu w zależności od potrzeb. To pozwala optymalizować wydatki na sprzęt i zabezpieczenia. Odpada zatem scenariusz, że firma przeinwestowała swoje zasoby IT lub ich niedoinwestowała. Korzystanie z zewnętrznego data center ma też pozytywny aspekt finansowy. Zamiast jednorazowego wypływu gotówki płatności rozłożone są w czasie, co poprawia płynność zleceniodawcy.
Różne szczeble
Zewnętrzne usługi data center mogą być świadczone na bardzo różnych poziomach zaawansowania. Najprostszą formą kooperacji jest kolokacja, czyli umieszczenie w zewnętrznym data center – należącym do firmy IT – serwerów klienta i zagwarantowanie im odpowiedniego środowiska pracy, czyli m.in.: klimatyzacji, zasilania i kontroli dostępu. Administracja nad serwerem odbywa się zdalnie przez Internet. W tym układzie klient samodzielnie nadzoruje systemy, instaluje poprawki do systemów operacyjnych czy zarządza systemem kopii zapasowych.