Gliwicka spółka miała do 30 kwietnia wyłączność na rozmowy w sprawie zakupu informatycznego przedsiębiorstwa.
Resort, zamiast sfinalizować umowę z Wasko, postanowił, że wróci do negocjacji z wszystkimi czterema podmiotami, które złożyły (na przełomie lat 2011 i 2012 ) oferty zakupu COIG. Oprócz Wasko na liście były: Mennica Polska, Spółka Pracowników COIG oraz Węglokoks. Wymienione spółki mogą składać zweryfikowane oferty cenowe do 21 maja.
Inwestorzy chłodno przyjęli informację, że Wasko poniosło porażkę. W piątek rano kurs spółki spadał przejściowo nawet o 5,4 proc. – za papiery płacono 2,62 zł. Na finiszu akcje wyceniano na 2,67 zł, o 3,61 proc. mniej niż w środę.
Resort nie wyjaśnił, dlaczego odstąpił od rozmów z Wasko. Firma zapewniła, że jej oferta spełniła wszystkie wymagania stawiane przez sprzedającego. Zapowiedziała ponadto, że rozważy ponowne przystąpienie do przetargu.
Prywatyzacja COIG, jednej z ostatnich państwowych spółek IT w Polsce, ciągnie się już od kilku lat. Pierwsze dwie próby sprzedaży, w których uczestniczyły również spółki publiczne, zakończyły się fiaskiem, bo oferty cenowe nie odpowiadały MSP. Obecna prywatyzacja ruszyła w lipcu ub.r. Do konkursu przystąpiło początkowo sześć firm. Ostatecznie oferty złożyły cztery wspomniane podmioty.