Strategią Biotonu jest zawiązywanie sojuszy z największymi koncernami farmaceutycznymi i przy ich wsparciu wchodzenie na nowe rynki. Podpisaliście już umowy o współpracy z GlaxoSmithKline na rynku rosyjskim, z Actavisem m.in. w krajach UE, USA i Japonii oraz z Bayerem w Chinach. Jak układa się współpraca?
Te umowy stanowią fundament rozwoju Biotonu w segmencie sprzedaży insulin w kolejnych latach, przy jednocześnie stale rosnącym zapotrzebowaniu na insulinę na świecie. Według WHO roczna wartość rynku insulin w okresie najbliższych 20 lat wzrośnie z obecnych 16 mld USD do ponad 54 mld USD. Szacujemy, że zawarte już przez Bioton kontrakty sprzedażowe przyniosą nam ok. 4 mld euro przychodów przez okres 15 lat. Ta wartość bazuje na planach sprzedaży naszych partnerów. Proszę również pamiętać, że nie uwzględnia ona naszej sprzedaży w Polsce oraz na innych rynkach zagranicznych, na których jesteśmy już dziś obecni. Nad zawarciem naszych aliansów z takimi koncernami jak Bayer, Glaxo czy Actavis pracowaliśmy ciężko ostatnie trzy lata, ale dzięki współpracy z tak znakomitymi partnerami jesteśmy lub wkrótce będziemy obecni z naszą insuliną na wszystkich kluczowych rynkach świata. Pamiętajmy również, że spółce Biolek, w której w tej chwili kontrolujemy 70 proc. udziałów, tylko dwie umowy dystrybucyjne w Chinach dadzą ponad 1,2 mld euro przychodów w okresie najbliższych 15 lat. Myślę, że z portfelem zamówień na poziomie ponad 5 mld euro możemy być o przyszłość Biotonu spokojni.
Kiedy możemy spodziewać się dużych obrotów na tych zagranicznych rynkach?
Dużego skokowego wzrostu sprzedaży zarówno w segmencie insulin, jak i produktów weterynaryjnych spodziewamy się w okresie najbliższych 12 – 18 miesięcy. W odniesieniu do insulin wiązać się to będzie przede wszystkim z dokończeniem przez Bayer procesu wprowadzania naszej insuliny do większości z ponad 2600 szpitali w Chinach. W przypadku Bioleku skokowego wzrostu sprzedaży oczekujemy zaraz po zakończeniu procedur dopuszczenia do sprzedaży naszych produktów weterynaryjnych w Chinach i Unii Europejskiej, co powinno nastąpić w okresie najbliższych 3 – 6 miesięcy. W Chinach Biolek współpracuje z dwoma największymi na tym rynku dystrybutorami dodatków paszowych, więc wzrost sprzedaży na tym rynku będzie bardzo dynamiczny. Ponadto z Actavisem kończymy obecnie negocjacje w sprawie zawarcia umów dystrybucyjnych dla insulin na kolejnych ponad
20 rynkach. To również będzie miało wpływ na rosnącą sprzedaż insulin. W zakresie insulin, głównym napędem naszej sprzedaży będą w najbliższych pięciu latach Chiny oraz rynki Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a dla Bioleku kluczowe będą Chiny i rynki europejskie.