Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało o radykalnej modernizacji systemów informatycznych CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) oraz PESEL (Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności). Pretekstem do podjęcia takich kroków były powtarzające się, coraz częstsze awarie obu rozwiązań. Przeprowadzony przez resort audyt (wcześniej sprawą zajmowało się też Centralne Biuro Antykorupcyjne) wykazał, że ich dalszy rozwój w obecnej postaci, wymagałby wysokich nakładów finansowych. Dlatego tańszym rozwiązaniem jest stworzenie od nowa obu rejestrów. MSW szacuje, że dzięki temu koszty ich utrzymania spadną o ok. 30 proc. Skarb Państwa zaoszczędzi z tego tytułu 120 mln zł w ciągu pięciu lat. Oba systemy w nowej postaci powinny zacząć działać w 2015 r.
Decyzja MSW o stworzeniu nowego CEPiK-u może oznaczać spore problemy dla Asseco Poland. Rzeszowska spółka, jako następca prawny Softbanku, przez ostatnie lata zajmowała się rozwojem i utrzymaniem CEPiK-u inkasując z tego tytułu 20-30 mln zł rocznie (ostatnia umowa na serwis rozwiązania podpisana na początku 2010 r. na półtora roku miała wartość 48 mln zł). Powstanie nowego CEPiK-u spowoduje, że Asseco Poland za jakiś czas straci to źródło przychodów. Chyba, że zdobędzie zlecenie na budowę jego następcy.
Ostatnie przykłady pokazują jednak, że kierowanej przez Adama Górala spółce bardzo jest trudno utrzymać klientów, których odziedziczyła po przejętym od Ryszarda Krauzego Prokomie czy po Softbanku. PKO BP, w którym Softbank kilka lat temu wdrożył główny system informatyczny, stara się powierzać coraz więcej prac przy utrzymaniu aplikacji innym firmom IT. Dlatego przychody Asseco Poland od tego klienta systematycznie spadają. Firma musi też zabiegać o nowe umowy na utrzymanie rozwiązań IT działających w ARiMR choć jeszcze kilka lat temu ABG (również zostało przejęte przez rzeszowską spółkę) zdobywało zamówienia bez żadnych problemów. Najbardziej bolesną porażką okazał się przetarg na następcę systemu Insurer, który przed laty w PZU wdrożył Prokom. Asseco Poland przegrało batalię o wart wiele set milionów złotych kontrakt z amerykańskim Guidwire. Rzeszowska spółka odpadła również z przetargu na dostawę i wdrożenie nowego systemu IT w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Budowa CEPiK-u była jednym z największych projektów IT w administracji publicznej. Już sama walka o zlecenie była wyjątkowo zacięta. Przetarg rozstrzygnięty jesienią 2003 r. wygrało konsorcjum Softbanku i południowoafrykańskiego Face Technologies. Zaoferowana przezeń cena (230 mln zł) była o połowę niższa niż budżet zarezerwowany na ten projekt co spotkało się z falą krytyki ze strony przegranych firm (konkurs przyciągnął największe krajowe spółki IT). System, czyli tak naprawdę centralna baza gromadzącą dane i informacje o pojazdach, ich właścicielach i posiadaczach oraz osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, został oddany do użytku z końcem 2008 r. Od tego czasu jest serwisowany i utrzymywany przez Asseco Poland.