Action zwiększa udziały w rynku

W I półroczu sprzedaż materiałów eksploatacyjnych do drukarek w Polsce była o 6,9 proc. niższa niż rok wcześniej.

Aktualizacja: 11.02.2017 10:58 Publikacja: 16.10.2013 16:02

Sławomir Harazin, wiceprezes Action

Sławomir Harazin, wiceprezes Action

Foto: materiały prasowe

Action z marką ActiveJet, jak wynika z najnowszego raportu International Data Corporation (IDC) poświęconego rynkowi materiałów eksploatacyjnych do drukarek w Polsce, zwiększył w I półroczu udział w rynku tzw. zamienników do ponad 22 proc. (ilościowo). Jeszcze sześć miesięcy wcześniej ActiveJet miał 18,2-proc. udział w tym segmencie. Drugą marką należącą do Action jest Actis ale jej udział jest daleko mniejszy niż ActiveJet.

Konkurentem dla materiałów alternatywnych (czyli zamienników) są tusze i tonery wytwarzane przez producentów urządzeń drukujących, na czele z HP. Są one znacznie droższe niż zamienniki, które w Polsce mają znaczący udział w rynku.

Drugim graczem na rynku materiałów kompatybilnych był notowany na NewConnect Black Point. Udział tej spółki skurczył się jednak do 10,5 proc. z aż 17,9 proc. pół roku wcześniej. Firma musiała poświęcić I półrocze na restrukturyzację po nieudanym przejęciu krakowskiej spółki Scot, która m.in. zajmowała się dystrybucją tuszy i tonerów pod własną marką Printe. Black Point pozbył się Scota ale zachował markę Printe.

- Rynek materiałów eksploatacyjnych do drukarek cały czas się kurczy, szczególnie segment konsumencki. Spada sprzedaż drukarek. Polacy drukują też coraz mniej. W tej sytuacji mniejsi gracze nie dysponujący zapleczem finansowym mają coraz większe problemy i oddają rynek liderom, przede wszystkim ActiveJet – mówi Sławomir Harazin, wiceprezes Action.

Spodziewa się, że negatywne trendy utrzymają się też w II półroczu. – Oczekuję dalszego spadku rynku choć tempo może być, dzięki ożywieniu gospodarczemu, nieco mniejsze niż w pierwszej połowie roku – oznajmia. Zapowiada, że Action chce dalej zwiększać udziały rynkowe. – Naszym celem w perspektywie dwóch lat jest zwiększenie udziału w rynku tzw. zamienników do minimum 30 proc. – deklaruje.

Według IDC w I półroczu w Polsce klienci kupili 7 mln tuszy i tonerów czyli aż 6,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Był to zatem największy spadek, jaki zanotowano w przeciągu ostatnich lat, kiedy rynek systematycznie się kurczył.

Autorzy raportu tłumaczą to przede wszystkim niższą sprzedażą kartridży atramentowych. „Mimo działań prawnych prowadzonych przez producentów oryginalnych (procesy przeciwko producentom alternatywnym, zwiększona aktywność na polu patentowym), rynek oryginałów skurczył się bardziej, niż rynek kartridży kompatybilnych" – zauważają też analitycy.

Z kolei rynek tonerów, których głównym odbiorcą są klienci biznesowi, zanotował niewielką zwyżkę. W tym jednak przypadku konsumpcja produktów oryginalnych rosła szybciej, niż sprzedaż zamienników, która utrzymała się na podobnym poziomie, jak w pierwszej połowie 2012 r.

Technologie
Ten Square powalczy o lepsze wyniki
Technologie
Tylko u nas: Polska firma chce dostarczać e-doręczenia w całej Europie. Zawarła ważny sojusz
Technologie
TSG mocno dopieści akcjonariuszy
Materiał Promocyjny
Polska technologia w badaniach klinicznych na drodze do globalnej ekspansji
Technologie
Czy polskie innowacje dostaną przyspieszenia?
Technologie
Piotr Nielubowicz z CD Projektu: „Wiedźmin 4” został zaprojektowany z rozmachem