Kiedy rozpoczynaliśmy badania cząsteczki 1-MNA, wykazywała ona wpływ nie tylko na profil lipidowy (trójglicerydy), ale również działanie przeciwzapalne (przeciwmiażdżycowe). Badanie zostało tak zaprojektowane, aby obiektywnie ocenić wpływ na profil lipidowy, w szczególności TG i markery stanu zapalnego. Badanie II fazy wykazało, że w większym stopniu działamy na profil zapalny – na poziomie obecnych terapii, a w mniejszym stopniu na profil lipidowy. Dlatego też w ostatnim czasie koncentrowaliśmy się szczególnie na programach badawczych związanych z markerami stanu zapalnego. Z punktu widzenia wartości komercyjnej projektu słabsze wyniki w trójglicerydach nie mają decydującego znaczenia. Jednocześnie warto pamiętać, że strategia Pharmeny zakłada sprzedaż licencji do projektu na aktualnym etapie. Dlatego też konieczność przeprowadzenia ewentualnych dodatkowych badań ma bardzo ograniczony wpływ na sytuację spółki i jej akcjonariuszy.
Czy Pharmena zamierza prowadzić kolejne badanie testujące 1-MNA u pacjentów z bardzo wysokimi poziomami trójglicerydów powyżej 500 mg/dl? Być może u takich pacjentów procentowa redukcja trójglicerydów mogłaby być wyższa?
Nasze statystyki wskazują, że u pacjentów z bardzo wysokimi poziomami TG powyżej 500 mg/dl powinniśmy wykazać dużo lepsze wyniki. Należy jednak pamiętać, że to nie my będziemy decydowali o tym, czy chcemy angażować się w badania w tym kierunku. Decyzja ta będzie należała do naszego partnera, który na podstawie dostarczonych badań określi potencjał takiego projektu.
Jakie są szanse na wykazanie, że stosunkowo niskie obniżanie poziomu trójglicerydów – tylko o 9 proc. – przełoży się na mniejsze ryzyko występowania takich epizodów jak mniejsza ilość zgonów sercowo-naczyniowych, zawałów, zaostrzeń choroby wieńcowej czy udarów?
Obecnie zdecydowanie ważniejszym i uznanym parametrem, którego obniżenie wpływa na zmniejszenie tego typu incydentów, jest hsCRP. Przypomnę, że nasz lek istotnie statystycznie obniża poziom tego markeru.
Czy komunikat prasowy podkreślający na pierwszym miejscu wpływ 1-MNA na parametry zapalne takie jak CRP czy TNF alfa oznacza zmianę strategii spółki w odniesieniu do 1-MNA w postaci zaprzestania rozwijania 1-MNA we wskazaniach związanych z zaburzeniami lipidowymi i rozpoczęcie nowego projektu testowania 1-MNA w chorobach zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Crohna?