Spółka XTPL z sukcesem zakończyła zapisy na akcje, których cena ustalona wyniosła 66 zł. W akcjonariacie firmy znalazły się i polskie, i zagraniczne fundusze inwestycyjne. Popyt w transzy dla klientów indywidualnych był ponad 13 razy większy niż dostępna liczba akcji, co przełożyło się na 93 proc. redukcję. Spółka pozyskała 10 mln zł na komercjalizację swojej technologii.
Zapisy na akcje trwały od 4 do 7 lipca. W transzy instytucjonalnej znalazło się 135 tysięcy akcji, natomiast klienci detaliczni mieli do dyspozycji 20 tysięcy akcji. Pozyskane od inwestorów fundusze stanowić będą 9,14 proc. całości kapitału spółki.
- Niezwykle cieszy nas duże zainteresowanie akcjami naszej firmy. Udało nam się zbudować różnorodny akcjonariat, obejmujący także zagranicznych inwestorów, na czym bardzo nam zależało. Teraz skupiamy się już jednak na tym, co dla nas najważniejsze, czyli na rozwoju naszego biznesu. Właśnie rozpoczęliśmy współpracę z kanadyjską firmą Wise Device Inc., mającą na celu rozwój technologii XTPL do zastosowań w procesie naprawy defektów matryc do wyświetlaczy, powstałych jeszcze w trakcie produkcji – tłumaczy dr Filip Granek, prezes XTPL.
XTPL planuje debiut na NewConnect w sierpniu.
XTPL to spółka rozwijająca przełomową technologię ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów. Technologia XTPL umożliwia tworzenie ultracienkich (o szerokości 150 – 500 nanometrów, czyli nawet do 400 razy węższych niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku) linii przewodzących prąd elektryczny. Taka szerokość wytwarzanych elementów przewodzących umożliwia osiągnięcie niespotykanej dotychczas w masowych zastosowaniach optycznej przejrzystości wytwarzanych struktur. Ultracienkie linie przewodzące prąd elektryczny, bazujące na technologii XTPL, mogą być użyte w produkcji wyświetlaczy, ogniw słonecznych, rozwiązaniach z zakresu elektroniki drukowanej, mikroelektroniki, biosensorów, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows oraz zabezpieczeń antypodróbkowych.