Z kolei Asseco Business Solutions i Asseco South Eastern Europe są w długoterminowym trendzie wzrostowym, ale od kilku tygodni obserwujemy łagodną korektę. W przypadku Asseco BS pretekstem do niej było ogłoszenie wezwania do sprzedaży akcji Macrologic.
W czwartek liderem wzrostu było Asseco SEE, które pochwaliło się dobrymi wynikami za II kwartał. Były lepsze nie tylko w ujęciu rok do roku, ale również od oczekiwań analityków – szczególnie w obszarze zysków. To rodzi nadzieję na sutą dywidendę w 2018 r.
Zarząd nie podawał prognoz finansowych, ale można założyć, że w całym 2017 r. grupie uda się utrzymać pozytywną dynamikę względem 2016 r. Już teraz jej portfel zamówień jest o kilka procent wyższy rok do roku, a w tej branży czas żniw przypada na II półrocze. Ponadto prezes Piotr Jeleński sygnalizuje, że na rynku IT widać duże ożywienie. Jego zdaniem rokuje to dobrze nie tylko na cały 2017 r., ale również w perspektywie najbliższych kilku lat. Zaznacza jednocześnie, że do sektora publicznego w dalszym ciągu spółka podchodzi ostrożnie.
Asseco SEE działa w kilku segmentach: bankowym, integracji systemów i płatności. Ten ostatni jest najbardziej dojrzały i już w 2016 r. zapadła decyzja o jego wydzieleniu do osobnej struktury organizacyjnej (ale nadal będzie w grupie). Cały proces ma się zakończyć w I połowie przyszłego roku.