Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.10.2017 06:12 Publikacja: 21.10.2017 06:12
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski
Technologiczna spółka miała słabe pierwsze półrocze. Raport za III kwartał opublikuje 9 listopada, ale czasem żniw prawdopodobnie będzie dopiero końcówka roku. – Czwarty kwartał to od wielu lat czas najbardziej wytężonej pracy i najlepszy pod względem wyników okres w roku – potwierdza wiceprezes Maciej Horeczy.
Znaczący udział w przychodach Procadu mają rozwiązania Autodesku, światowego lidera w produkcji oprogramowania dla inżynierów. W sierpniu 2016 r. całkowicie zrezygnował on ze sprzedaży licencji bezterminowych, zastępując je czasowymi subskrypcjami: od miesięcznych po trzyletnie. Nie pozostaje to bez wpływu na wyniki Procadu. – Taka transformacja wiąże się z początkowym spadkiem przychodów (licencje czasowe są tańsze od bezterminowych – red.), ale z biegiem lat wzrasta w sprzedaży udział odnowień sprzedanych w ubiegłych okresach subskrypcji – mówi wiceprezes. Jego zdaniem kolejną przesłanką, która może zwiastować dobre wyniki grupy, jest wzrost gospodarczy i zwiększająca się skłonność polskich przedsiębiorców do inwestycji w nowoczesne narzędzia projektowe oraz wzrost zapotrzebowania na usługi inżynierskie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Biegły rewident wskazuje na ograniczony dostęp do dokumentacji spółki, podwyższoną niepewność dotyczącą wyceny części aktywów oraz zdolności do kontynuowania działalności.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Lawinowy wzrost ataków i lekceważenie zagrożeń cybernetycznych uderzają w fundamenty gospodarki. Tamę temu postawić mają nowe regulacje. Jeszcze w tym kwartale zakończy się rządowy etap prac nad projektem ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
Informatyczna grupa wypracowała w I kwartale 2025 r. solidne wyniki. Jakie będą kolejne miesiące?
Początek roku na rynku rodzimych spółek technologicznych zaczął się słabo – przez pierwsze trzy miesiące zrealizowano jedynie 35 transakcji wysokiego ryzyka. Branży doskwiera deficyt zagranicznych inwestorów.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Polska spółka podpisała kontrakt z firmą Aplikacje Krytyczne. Będzie świadczyć usługi dla systemu e-Urząd Skarbowy. Wartość umowy może sięgnąć 44,6 mln zł. To niemal tyle samo, ile wynosi kapitalizacja firmy na giełdzie.
Pierwszy kwartał 2025 roku minął giełdowym telekomom bez fajerwerków. Rok temu miały nadzwyczajne zyski, których w tym roku nie dało się powtórzyć. Kolejne kwartały będą wyglądać lepiej. Nie tylko dlatego, że Orange Polska właśnie sprzedał spółkę handlującą energią.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas