Wcześniej spółka poinformowała o decyzjach podjętych przez walne zgromadzenie. Zgodziło się ono na emisję akcji. Ich cena na razie nie jest znana, ustali ją zarząd.
Qumak chce pozyskać 30 mln zł, emitując do 30 mln walorów serii M (teraz kapitał dzieli się na ponad 40 mln akcji) w trybie oferty prywatnej z wyłączeniem prawa poboru. Sławomir Połukord, prezes Qumaka, podkreśla, że szybka emisja pozwoli grupie odbudować kapitały własne i poprawić zdolności realizowania kontraktów. Emisja jest również jednym z warunków rozpoczęcia strategicznej współpracy z grupą informatyczną Euvic (akcjonariusz Qumaka).
Kilka tygodni temu strony informowały o planowanym połączeniu z zależną od Euvica firmą IT Works. I tu na horyzoncie pojawia się kolejna emisja akcji, ponieważ Euvic ma sprzedać Qumakowi 100 proc. akcji IT Works w zamian za papiery serii N wyemitowane w ramach oferty prywatnej. Transakcję zaplanowano na I półrocze 2018 r.
Zakup IT Works ma być wstępem do większej fuzji. Docelowo Qumak i Euvic chcą działać wspólnie, co umożliwiłoby im poszerzenie oferty i umocnienie pozycji na krajowym, rozdrobnionym rynku IT. Wojciech Wolny, szef Euvica i znaczący akcjonariusz Qumaka, podkreśla gotowość do dokapitalizowania giełdowej firmy, o ile taką decyzję podejmą również inni akcjonariusze. Ci na razie nie ujawniają swoich planów.
Notowania Qumaka w ostatnich miesiącach mocno się wahają. W listopadzie kurs zanotował historyczne minimum na poziomie 1,02 zł, ale potem zaczął iść mocno w górę. Pomogła mu informacja dotycząca zakończenia kilkunastomiesięcznego sporu związanego z kontraktem na wykonanie projektu, budowę i wdrożenie Informatycznego Systemu Osłony Kraju.