Tym razem rządowe Centrum Projektów Polska Cyfrowa miało dla operatorów 1,94 mld zł i liczy, że za te pieniądze, uzupełnione niewielkim (15-proc.) wkładem własnym firm, powstanie infrastruktura docierająca do minimum 460 tys. gospodarstw domowych i 2,6 tys. szkół na 33 obszarach kraju.
Gdy zamykaliśmy to wydanie „Parkietu", telekomy mogły jeszcze składać aplikacje. Z naszych informacji wynika jednak, że ostatecznie nie zdecydowały się na ten krok Orange Polska, dotychczasowy czarny koń konkursów, ani Netia. Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska, mówił nam wcześniej, że firma się waha, ale najprawdopodobniej nie sięgnie po kolejne środki unijne, ponieważ ma dużo pracy i problemy z naborem wykonawców.
Nie spróbowała swoich sił również Grupa Cyfrowy Polsat.
Spośród dużych giełdowych firm wniosek o dotację złożyła natomiast Grupa Play Communications. Jak poinformował w odpowiedzi na nasze pytania Marcin Gruszka, rzecznik telekomu, formalnym wnioskodawcą jest P4, operator sieci mobilnej Play. Z wyjaśnień Gruszki wynika przy tym, że Play nie zamierza budować sieci światłowodowej. Intencją firmy jest sprawdzenie, czy można zdobyć dotację na budowę sieci dostępu do internetu w technologii radiowej.
Autorzy warunków konkursu przekonywali wcześniej, że są one neutralne technologicznie i nie ma ograniczeń dla sieci mobilnych.