- Silvair jest amerykańską spółką z polskimi korzeniami, tworzącą oprogramowanie dla rozwiązań zakresu internetu rzeczy (IoT). Firma działa na rynku globalnym. Innowacyjne oprogramowanie tworzone przez spółkę jest obecnie wykorzystywane przez producentów oświetlenia i czujników, umożliwia kontrolę i  zarządzanie infrastrukturą oświetleniową i sensoryczną, a także dostarczanie rewolucyjnych usług dla osób zarządzających budynkami komercyjnymi – mówi, cytowany w komunikacie Rafał Han, prezes spółki Silvair. Jej prospekt jest już w KNF. Termin przeprowadzenia oferty będzie uzależniony m.in. od warunków rynkowych oraz uzyskania wszystkich niezbędnych zgód organów nadzoru. Funkcję globalnego koordynatora oferty pełni Dom Maklerski Trigon.

Spółka opracowała oprogramowanie służące do zdalnej komunikacji urządzeń, ze szczególnym uwzględnieniem inteligentnych systemów oświetlenia oraz planuje wdrożenie aplikacji do zarządzania danymi zbieranymi z systemów oświetlenia w budynkach komercyjnych. Jej rozwiązania oparte są na nowym standardzie Bluetooth Mesh zatwierdzonym w połowie 2017 r. Celem Silvairu jest uzyskanie pozycji lidera na rynku dostawców rozwiązań IoT, w tym inteligentnej kontroli oświetlenia oraz kluczowego dostawcy technologii opartej na  Bluetooth Mesh.

- Bluetooth jest obecnie jedyną technologią komunikacji radiowej spełniającą wszystkie wymagania niezbędne do profesjonalnych zastosowań w przestrzeniach komercyjnych. Oparcie na standardzie Bluetooth gwarantuje też kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami wyposażonymi w moduł Bluetooth (np. telefony, sterowniki, czujniki). – dodaje, cytowany w komunikacie, Szymon Słupik, dyrektor ds. technologii w Silvair. Grupa wierzy, że upowszechnienie się standardu Bluetooth Mesh spowoduje rewolucję w obszarze komercyjnych systemów inteligentnego oświetlenia i spowoduje ich gwałtowny rozwój ze względu na lepsze dostosowanie do potrzeb rynku.

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem stanowią jedno z rozwiązań koncepcji internetu rzeczy.  Rynek ten – według Garntnera -  na świecie wart będzie w 2020 r.  około 1,5 bln USD. Segment „smart lighting" jest w początkowej fazie rozwoju. Z raportu  Smart Wireless Lighting wynika, że  rynek inteligentnego oświetlenia w segmencie rozwiązań bezprzewodowych osiągnie wartość prawie 4,8 mld USD w roku 2019, a liczba dostarczonych urządzeń bezprzewodowych wyniesie 160 mln.