Quarticon. Debiut na NewConnect pod kreską, cele na przyszłość ambitne

Quarticon, który produkuje oparte na sztucznej inteligencji oprogramowanie wspierające sklepy internetowe, to druga w tym roku nowa spółka na rynku NewConnect. Debiut nie rozgrzał akcjonariuszy.

Publikacja: 19.01.2019 08:00

Paweł Wyborski, prezes zarządu QuarticON, podczas piątkowego debiutu na NC.

Paweł Wyborski, prezes zarządu QuarticON, podczas piątkowego debiutu na NC.

Foto: materiały prasowe

Na małą giełdę firma wprowadziła 1,2 mln papierów, dla których kurs odniesienia wynosił 64,5 zł. Przy takim kursie wartość Quarticonu sięgała 79,5 mln zł. Pierwszy dzień notowań przyniósł jednak spadek wyceny – papierami handlowano po południu po 56 zł, czyli o ponad 13 proc. niżej.

Produktem firmy jest technologia oparta na sztucznej inteligencji mająca wspomagać branżę e-commerce w zwiększeniu efektywności sprzedaży towarów w sieci. – Oferowane przez nas oprogramowanie to autorski projekt rozwijany od 2015 r. Podczas jednej z konferencji technologicznych zainteresował się nim światowy gigant z dziedziny IT, spółka Google, czego efektem jest m.in. współpraca technologiczna z jego inżynierami – mówi „Parkietowi" Paweł Wyborski, prezes Quarticon.

Planem spółki na najbliższy rok jest poszerzenie działalności o usługi dla małych sklepów. – Zależy nam, aby nasze oprogramowanie było w pełni automatyczne i łatwo dostępne dla każdej z firm chcących usprawnić sprzedaż internetową dzięki gromadzonym przez nas danym z przeglądarek. Chcemy też, aby nasza technologia na tej podstawie uczyła się, jak ma zarządzać obszarem marketingu sklepu, by skutecznie poprawiać jego wyniki, a w przyszłości zastąpić lub usprawnić pracę menedżerów e-commerce – dodaje Wyborski.

Spółka pozyskała w sierpniu 8 mln zł od niemieckiego funduszu inwestycyjnego Acatis, który skupia swoje inwestycje wokół rynku sztucznej inteligencji oraz projektów o dużym potencjale rozwojowym.

Firma ciągu trzech kwartałów 2018 r. miała 3,29 mln zł przychodów netto ze sprzedaży. Danych za cały rok jeszcze nie ma, ale firma planuje, że w tym roku przychody wzrosną do 15 mln zł, a w 2020 r. będą rzędu 20 mln zł. Spółka jednak nie zarabia – przez trzy kwartały 2018 r. miała 1,07 mln zł straty, a w analogicznym okresie 2017 r. –  2,09 mln zł.

Głównym polem działania Quarticonu jest nasz region, ale dzięki planowanym na ten rok inwestycjom ważnym punktem strategicznym ma stać się rynek Wielkiej Brytanii. Spółka jest partnerem globalnej platformy Shopify, co ma umożliwić jej pozyskiwanie klientów z całego świata – z naciskiem na klientów z rynku amerykańskiego, którzy są jej najczęstszymi użytkownikami.

Technologie
Walka o Brand24. Semrush: 1,5 zł to nasze ostatnie słowo
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Technologie
Ludzie Cyfrowego Polsatu o kursie i dywidendzie. Co czeka giełdowych inwestorów?
Technologie
Nvidia największą spółką na świecie. Kiedy osiągnie 4 bln dolarów kapitalizacji?
Technologie
Nvidia największą spółką świata. Powtórzy historię Cisco z bańki dot-com?
Technologie
Szaleństwo na akcjach telekomu z Gdańska. Dwóch chętnych inwestorów
Technologie
W 4 lata zyski się potroiły, a kurs dołuje. Analitycy tłumaczą, o co chodzi z Tekstem