279,9 tys. numerów komórkowych przeniesiono z sieci do sieci w drugim kwartale tego roku – wynika z zestawienia opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To istotnie mniej niż w tym czasie w 2019 r., gdy operatora zmieniło ponad 458 tys. numerów. Powód spadku to nie tylko to, że większość Polaków podpisała z operatorami umowy.
Tym razem chodzi także o to, że w minionym kwartale ponad połowa salonów operatorów była zamknięta, a to one przyjmują i realizują zlecenia przenosin numerów klientów indywidualnych. Dodatkowo, także po odmrożeniu gospodarki 4 maja ruch w galeriach handlowych pozostaje niewielki, a wiele osób ogranicza pobyt w miejscach klimatyzowanych, potencjalnie uczęszczanych do minimum.
Ta ograniczona mobilność użytkowników widoczna jest właśnie w danych operatorów. Tym razem wśród czterech największych telekomów nie jeden, ale dwóch ma dodatni bilans przenosin. Do Polkomtela, operatora sieci Plus dołączył Orange Polska. Na minusie byli nadal Play i T-Mobile Polska.
Najlepszy wynik (bilans pozyskanych i utraconych numerów) ma ponownie Plus (20,9 tys.). Bilans Orange to 9,52 tys. numerów. Choć to do tej sieci przeniesionych zostały w tym czasie najwięcej numerów (ponad 72 tys.). to jednak sporo także zabrano (63 tys.).
W sumie, pod względem bilansu telekom zajął pod tym względem jednak trzecie miejsce, a nie drugie. Druga lokata należy ponownie do wirtualnego operatora Premium Mobile (13,6 tys. numerów), powiązanego kapitałowo z Plusem.